Burmistrz Czarnej Wody na spotkaniu z rektorami PG

• Ekologiczne budownictwo oparte na drewnie było tematem spotkania pomiędzy burmistrzem Czarnej Wody Arkadiuszem Glinieckim a rektorem Politechniki Gdańskiej prof. Jackiem Namieśnikiem oraz prorektorem ds. internacjonalizacji i innowacji prof. Piotrem Dominiakiem.

Gmina Czarna Woda leży w Borach Tucholskich, w połowie drogi pomiędzy Gdynią a Bydgoszczą. Od lat jest ona gospodarczo związana z leśnictwem i drzewnictwem. Według danych Lasów Państwowych zasobność drewna w regionie klasyfikowana jest na trzecim miejscu w skali całego kraju. Już w latach 50. uruchomiono tutaj zakłady płyt pilśniowych i porowatych oraz państwowy ośrodek badawczo-rozwojowy płyt drewnopochodnych, a dwa lata temu także nowoczesną wytwórnię drewna klejonego z fornirów LVL. Sektor leśno-drzewny boryka się jednak z problemem niedoboru pracowników, wśród których najbardziej brakuje – paradoksalnie – stolarzy i cieśli.

– Obecnie eksportujemy w większości nieprzerobione drewno, natomiast zależy nam na tym, aby z kraju wyjeżdżał jak najbardziej przetworzony, zaawansowany produkt. Chcemy sprzedawać gotowe meble, wysokiej jakości domy czy łodzie, zwłaszcza, że polskie firmy mają potencjał predestynujący je do zajęcia pozycji lidera w Europie – uważa burmistrz Gliniecki.

Specjalistów potrzebnych do rozwoju sektora burmistrz oraz władze uczelni chcą szukać właśnie na Politechnice Gdańskiej. Zainteresowanie wspólnymi projektami wyrazili już naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, Mechanicznego, Chemicznego oraz Architektury. W planach jest utworzenie konsorcjum promującego produkty drewnopochodne oraz zajmującego się oceną stanu ekosystemów leśnych. Politechnika jest też zainteresowana  udziałem w tworzeniu w Czarnej Wodzie Centrum Drewna. PG oraz władze gminy wkrótce podpiszą ramową umowę o współpracy.

Zainteresowana współpracą z PG jest także firma STEICO SA, która przejęła zakłady płyt pilśniowych w 2005 roku i rozwinęła produkcje materiałów drewnianych dla budownictwa w oparciu o najnowsze technologie.