Burmistrz Czarnej Wody na spotkaniu z rektorami PG

• Ekologiczne budownictwo oparte na drewnie było tematem spotkania pomiędzy burmistrzem Czarnej Wody Arkadiuszem Glinieckim a rektorem Politechniki Gdańskiej prof. Jackiem Namieśnikiem oraz prorektorem ds. internacjonalizacji i innowacji prof. Piotrem Dominiakiem.

Gmina Czarna Woda leży w Borach Tucholskich, w połowie drogi pomiędzy Gdynią a Bydgoszczą. Od lat jest ona gospodarczo związana z leśnictwem i drzewnictwem. Według danych Lasów Państwowych zasobność drewna w regionie klasyfikowana jest na trzecim miejscu w skali całego kraju. Już w latach 50. uruchomiono tutaj zakłady płyt pilśniowych i porowatych oraz państwowy ośrodek badawczo-rozwojowy płyt drewnopochodnych, a dwa lata temu także nowoczesną wytwórnię drewna klejonego z fornirów LVL. Sektor leśno-drzewny boryka się jednak z problemem niedoboru pracowników, wśród których najbardziej brakuje – paradoksalnie – stolarzy i cieśli.

– Obecnie eksportujemy w większości nieprzerobione drewno, natomiast zależy nam na tym, aby z kraju wyjeżdżał jak najbardziej przetworzony, zaawansowany produkt. Chcemy sprzedawać gotowe meble, wysokiej jakości domy czy łodzie, zwłaszcza, że polskie firmy mają potencjał predestynujący je do zajęcia pozycji lidera w Europie – uważa burmistrz Gliniecki.

Specjalistów potrzebnych do rozwoju sektora burmistrz oraz władze uczelni chcą szukać właśnie na Politechnice Gdańskiej. Zainteresowanie wspólnymi projektami wyrazili już naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, Mechanicznego, Chemicznego oraz Architektury. W planach jest utworzenie konsorcjum promującego produkty drewnopochodne oraz zajmującego się oceną stanu ekosystemów leśnych. Politechnika jest też zainteresowana  udziałem w tworzeniu w Czarnej Wodzie Centrum Drewna. PG oraz władze gminy wkrótce podpiszą ramową umowę o współpracy.

Zainteresowana współpracą z PG jest także firma STEICO SA, która przejęła zakłady płyt pilśniowych w 2005 roku i rozwinęła produkcje materiałów drewnianych dla budownictwa w oparciu o najnowsze technologie.

Galeria zdjęć

prof. J. Namieśnik, prof. P. Dominiak oraz burmistrz A. Gliniecki fot. K. Krzempek prof. J. Namieśnik, prof. P. Dominiak oraz burmistrz A. Gliniecki fot. K. Krzempek prof. J. Namieśnik, prof. P. Dominiak oraz burmistrz A. Gliniecki fot. K. Krzempek prof. J. Namieśnik, prof. P. Dominiak oraz burmistrz A. Gliniecki fot. K. Krzempek prof. J. Namieśnik, prof. P. Dominiak oraz burmistrz A. Gliniecki fot. K. Krzempek