Nowe technologie dla dziewczyn z Politechniki Gdańskiej

• Spośród 600 młodych kobiet z całej Polski, tylko 20 otrzymało stypendium w ramach programu „Nowe technologie dla dziewczyn”. W tym gronie są trzy studentki Politechniki Gdańskiej. Stypendia ufundował polski oddział firmy Intel. Aleksandra Karolak, Dominika Krzyszczyk i Diana Sobota odebrały pamiątkowe dyplomy 13 października br.

„Nowe technologie dla dziewczyn” to pierwszy w Polsce program stypendialny przeznaczony wyłącznie dla młodych kobiet, które wiążą swoją przyszłość z szeroko rozumianymi nowymi technologiami. Powstał z inicjatywy Intela oraz Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy". Do programu mogły zgłaszać się maturzystki, które wybrały studia techniczne oraz studentki z siedmiu wybranych przez organizatorów politechnik.

Laureatki programu (wybrane na podstawie internetowych aplikacji i rozmów kwalifikacyjnych przeprowadzonych za pośrednictwem Skypa) otrzymają nie tylko wsparcie finansowe (12 tys. zł brutto na wydatki związane ze studiami), ale także roczną opiekę mentorów – pracowników Intel Poland. Niektóre stypendystki zostaną zaproszone do odbycia stażu w centrum naukowo-badawczym Intela w Gdańsku – największym centrum R&D Intel w Europie.

Diana Sobota studiuje nanotechnologię. O stypendium starała się, gdyż potrzebowała bodźca, który popchnie ją – jak sama twierdzi – w dobrym kierunku.

– Pomyślałam, że mentor z Intela to będzie taki właśnie bodziec, kierujący w odpowiednie dziedziny nauki. Zarobić pieniądze to nie jest wielka sztuka, chociaż wiem, że są ważne. Mi chodzi o coś bardziej długodystansowego, nieuchwytnego – dodaje.

Z kolei Olę Karolak, która w tym roku rozpoczęła studia na elektronice i telekomunikacji, do aplikowania o stypendium zachęciła wychowawczyni z technikum. Ta sama nauczycielka skierowała jej uwagę na studia na Politechnice Gdańskiej.

– Od dziecka interesowałam się informatyką. Uznałam, że udział w takim stypendium pomoże mi w karierze zawodowej. Myślę, że pomoc mentora to dobry początek, żeby w przyszłości dostać się na staż w Intelu – podkreśla laureatka.

Dominika Krzyszczyk to studentka dwóch kierunków studiów: inżynierii biomedycznej (drugi rok) i nanotechnologii (pierwszy rok). Dlaczego walczyła o stypendium?

– Stwierdziłam, że potrzebny mi jest ktoś, kto mnie dalej poprowadzi, czyli właśnie mentor. Jeśli uczymy się sami, wzrost wiedzy jest niepewny, a jeżeli ktoś nas poprowadzi, będzie nad nami czuwał, to wzrost ten może być nawet cztery razy większy. Wiem już mniej więcej, jakie mam umiejętności, teraz mentor podpowie mi co z nimi zrobić, żeby dotrzeć do mojego celu. Takie spojrzenie z boku jest bardzo potrzebne, mentor będzie mnie mobilizować, podpowie, czego jeszcze nie wykorzystałam w sobie, albo czego robię za mało. Być motorem napędowym dla samego siebie przez cały czas to jest strasznie ciężka praca – mówi Dominika.

Inicjatywa Intela i „Perspektyw" ma zachęcić młode kobiety do zainteresowania się nowymi technologiami i wykształceniem, które wiąże się z ich tworzeniem. Więcej informacji o idei programu znajduje się tutaj.

Fot. Grzegorz Mehring, gdansk.pl. Od lewej: Dominika Krzyszczyk, Diana Sobota, Ola Karolak.