Projekt studentów PG będzie inspiracją do zmian w Gdyni

• Dokładnie w dniu 91. urodzin Gdyni, 10 lutego 2017 roku, w gdyńskim InfoBoksie odbył się wernisaż wystawy pt. „Zmieniamy Abrahama". Podczas spotkania ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję architektoniczną, na podstawie której fragment ulicy Abrahama przemieni się w przyjazną pieszym przestrzeń. Zwycięzcami zostali studenci Wydziału Architektury PG – Maja Bazylko i Tomasz Jażdżewski.

Konkurs miał zainspirować miejskich projektantów, a tym samym pomóc w wyborze jak najlepszego pomysłu na zmianę oblicza ulicy Abrahama. Jego organizatorami byli stowarzyszenie Miasto Wspólne i Wydział Architektury PG. Laureaci konkursu mówiąc o swoim projekcie podkreślali, że starli się zaszczepić w nim elementy modernizmu gdyńskiego.

– Cała ulica, zarówno w kompozycji, jak i w meblach miejskich, nawiązuje do różnych detali modernistycznych. Chcieliśmy w sposób symboliczny przenieść wnętrza gdyńskich kamienic do strefy publicznej. Chodziło o stworzenie salonu miejskiego, który będzie czerpał z najważniejszego dla Gdyni architektonicznego nurtu. Dla przykładu motyw posadzki, który zawarliśmy w projekcie, nawiązuje do posadzki znajdującej się na klatce schodowej w kamienicy przy ul. Abrahama 28 – opowiadali o swojej koncepcji Maja Bazylko i Tomasz Jażdżewski.

Zmiany we fragmencie ulicy Abrahama (między ulicami 10 Lutego i Batorego) wydarzą się dzięki zwycięstwu w zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego projektu zakładającego stworzenie w Gdyni ulicy przyjaznej pieszym.

Wręczając nagrodę studentom naszej uczelni prezydent Gdyni Wojciech Szczurek komentował: W całej Europie i na świecie miasta zmieniają się,  stają się miastami coraz bardziej przyjaznymi, m.in. dla pieszych. Ale takie ruchy często wymagają zmiany przyzwyczajeń. Pojawiają się sprzeczne interesy. Żeby je pogodzić  –  zmiany trzeba wprowadzać w sposób partycypacyjny.

Prace nad realizacją koncepcji ruszą jeszcze w lutym. Rozpoczną się od rozpisania procedury przetargowej na projekt architektoniczny.

Uwaga! Wystawę prac konkursowych można oglądać do 5 marca w InfoBoksie, ul. Świętojańska 30.

Źródło: UM Gdynia