Projekty studentów naszej uczelni odmienią Człuchów

• Prace przygotowane przez studentów Wydziału Architektury PG podczas obozu naukowego „Architektura dla miejsca” mają duże szanse na realizację. Dzięki ich pomysłom zmienią się rynek i okolice Człuchowa, miasta w którym odbywał się obóz.

Celami zaproponowanych rozwiązań były przede wszystkim poprawa wizerunku miasta oraz wskazanie nowych kierunków jego rozwoju. Studenci zaprezentowali koncepcje przestrzenne dla rynku, głównego deptakuprzy ul. Królewskiej oraz planowanej promenady wzdłuż brzegu jeziora Człuchowskiego. Istotnym punktem prowadzonych działań były spotkania z mieszkańcami, którzy uczestniczyli w ankiecie i dyskusji na temat tego, co w przestrzeni Człuchowa należy zmienić. Pozyskane informacje posłużyły studentom do przeprowadzenia studiów i badań terenowych oraz stały się bazą do podejmowania decyzji projektowych podczas warsztatów.

– Projekty studentów są wizjonerskie, a zawarte w nich pomysły mają szansę realizacji. Chodzi w szczególności o plany uspokojenia ruchu kołowego w centrum miasta, wprowadzenia nowych układów zieleni oraz tak zwanych małych interwencji, czyli niskobudżetowych działań poprawiających estetykę miasta, przeprowadzonych z udziałem samych mieszkańców – opisuje dr inż. arch. Dorota Wojtowicz-Jankowska z Katedry Projektowania Środowiskowego Wydziału Architektury PG.

Zwieńczeniem obozu była wystawa prac studenckich na terenie dawnego zamku krzyżackiego, a obecnie siedziby Muzeum Regionalnego. Została ona przyjęta z dużym zainteresowaniem przez mieszkańców i władze miasta.

II Środowiskowy Obóz Naukowy „Architektura dla miejsca” odbywał się w dniach 23–29 czerwca. Został on zorganizowany przez Katedrę Projektowania Środowiskowego Politechniki Gdańskiej we współpracy z Wydziałem Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Gospodarzem wydarzenia był Urząd Miasta i Muzeum Regionalne w Człuchowie. W programie obozu znalazły się wykłady prowadzone przez pracowników Politechniki Gdańskiej, Sopockiej Szkoły Wyższej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Opiekę naukową zapewniły dr inż. arch. Anna Górka, dr inż. arch. Joanna Poczobut oraz dr inż. arch. Dorota Wojtowicz-Jankowska. Kolejny obóz odbędzie się w przyszłym roku. Więcej informacji o wydarzeniach przygotowywanych przez katedrę można znaleźć na jej stronie internetowej.