Biblioteka Politechniki Gdańskiej jest przyjaznym miejscem dla każdego studenta

Biblioteka Politechniki Gdańskiej jest największą i najnowocześniejszą techniczną biblioteką naukową w Polsce Północnej, posiadającą:

• 1 mln  j. obl. zbiorów, głównie skrypty i podręczniki akademickie, naukowa książka polska i zagraniczna, czasopisma naukowe i techniczne polskie i zagraniczne, literatura normalizacyjna, literatura techniczno-handlowa oraz bazy danych.
  • ponad 35 tysięcy stałych użytkowników, korzystających z wypożyczalni  miejscowej

O randze Biblioteki Politechniki Gdańskiej jako wiodącego ośrodka informacji naukowo-technicznej, świadczą liczne kontakty z renomowanymi instytucjami naukowymi w kraju i za granicą:

• współpraca z ponad 80 bibliotekami naukowymi w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych krajowych i zagranicznych,
  • współpraca z ponad 70 bibliotekami naukowymi w kraju i zagranicą,

prowadzenie wymiany wydawnictw z czołowymi ośrodkami naukowymi

Do dyspozycji studentów są:

• 9 filii na wszystkich wydziałach, gromadzących i udostępniających literaturę specjalistyczną,
  • czytelnię ogólną ze stanowiskiem do udostępniania zbiorów zabytkowych,
  • czytelnię czasopism bieżących, baz danych i  norm,
  • ponad 440 miejsc w czytelniach i filiach,
  • 2 wypożyczalnie: miejscową i międzybiblioteczna,
  • ponad 200 stanowisk komputerowych dla użytkowników oraz do obsługi procesu bibliotecznego uczelni,

Biblioteka Politechniki Gdańskiej jest w pełni skomputeryzowana – wszystkie operacje są wykonywane w systemie VTLS VIRTUA.

Biblioteka Politechniki Gdańskiej  oferuje dla studentów:

• najnowszy księgozbiór o tematyce technicznej,
  • polecane przez wykładowców skrypty i podręczniki akademickie,
  • księgozbiór w wolnym dostępie,
  • elektroniczne źródła informacji (e-czasopisma, e-booki, bazy danych).
  • samoobsługowe wypożyczenia ( selfcheck),
  • samoobsługowe zwroty (wrzutnia),
  • sale multimedialne,
  • sale pracy indywidualnej,
  • sale szkoleniowe,
  • przestrzeń do swobodnej nauki (open space),
  • fachową obsługę biblioteczną,

Sukcesywnie  rozwijane są  usługi informacyjne - powstały własne bazy danych i katalogi, które poprzez Internet pozwalają  na szybkie i kompleksowe uzyskanie informacji o zbiorach i ich lokalizacji - nie tylko w PG, ale również w innych uczelniach w kraju i na świecie.

W Bibliotece Politechniki Gdańskiej eksploatowane są następujące komputerowe systemy biblioteczne:

Biblioteka Politechniki Gdańskiej  organizuje dostęp  do baz danych renomowanych wydawnictw naukowych. Pełnotekstowe naukowe bazy danych  (e-książki, e-czasopisma), bibliograficzno – abstraktowe i inne, dostępne są pod adresem: www.bg.pg.edu.pl

Zmierzając do osiągnięcia standardów biblioteki wirtualnej, Biblioteka Politechniki Gdańskiej zachowuje jednocześnie tradycje najstarszej uczelni technicznej Polski Północnej. Najcenniejszą część zbiorów bibliotecznych stanowi księgozbiór będący spuścizną po Towarzystwie Przyrodniczym w Gdańsku. Najcenniejsze zbiory biblioteczne są digitalizowane i udostępniane w sieci Internet w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej..