Wystawa: Wanda Szczepuła

• 20 października 2016 r. odbyło się otwarcie wystawy WANDA SZCZEPUŁA. PIERWSZA KOBIETA-PROFESOR POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ przygotowanej przez pracowników Biblioteki Głównej - Paulinę Lipkę-Flizikowską i Tytusa Cabana. Zaprezentowano sylwetkę prof. dr hab. inż. Wandy Szczepuły, która została pierwszą kobietą-profesorem PG (1972 r.).

W gablotach udostępnione zostały interesujące dokumenty, medale, druki okolicznościowe, artykuły oraz książki. Zebrane i przedstawione na wystawie materiały, głównie z prywatnych zbiorów, to osobiste pamiątki córek Pani Profesor - Anny i Barbary Szczepuły. Życiorys Pani Profesor może być również świadectwem nieszczęść, z którymi Polska zmagała się w okresie licznych zaborów.

Wystawa była okazją do spotkania współpracowników oraz studentów z tamtego okresu. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. były senator RP prof. Edmund Wittbrodt, były senator RP i były rektor PG prof. Janusz Rachoń, prorektor ds. nauki Janusz Smulko, były rektor PG prof. Aleksander Kołodziejczyk, Dziekan Wydziału Chemicznego prof. Sławomir Milewski, były marszałek województwa pomorskiego Jan Zarębski, prof. Zdzisław Sikorski, prof. Wacław Grzybkowski, prof. Antoni Taraszkiewicz, Sekretarz Stowarzyszenia Absolwentów PG Szczepan Gapiński, były prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego dr Tadeusz Umiński.
    Wystawa pozwoliła na odświeżenie wspomnień tym, którzy znali Prof. Wandę Szczepułę i - przede wszystkim - przybliżenie oraz upowszechnienie wiedzy o postaci znakomitej Profesor Politechniki Gdańskiej, pionierki pasteryzacji masy jajowej.

Po części oficjalnej, w Czytelni Czasopism Biblioteki PG odbył się wykład prof. Kołodziejczyka o historii trudnej drogi kobiet do świata nauki. Aktorka Krystyna Łubieńska odczytała fragmenty książki Barbary Szczepuły "Przystanek Politechnika", rodzina i przyjaciele wspominali Panią Profesor, a zgromadzeni goście - dzięki życzliwości firmy Lodmor SA - raczyli się lodami Calypso, których recepturę stworzyła przed laty Prof. Wanda Szczepuła.

Do 18 listopada 2016 r. wystawę oglądać można w holu przed Biblioteką Politechniki Gdańskiej w Gmachu Głównym (parter). Następnie przeniesiona zostanie do budynku Regionalnego Centrum Nanotechnologii (parter).