Na skróty Na skróty

Dla Studentów:

Dla Pracodawców:

Wydział Zarządzania i Ekonomii Wydział Zarządzania i Ekonomii

Wydział Zarządzania i Ekonomii

 

  • 450 absolwentów rocznie
  • 3 kierunki studiów
  • 24 rodzaje studiów podyplomowych i MBA
  • 118 nauczycieli akademickich
     

http://www.zie.pg.gda.pl

Inny niż wszystkie

Cechą wyróżniającą studia na tym wydziale od nauki na uniwersytetach i w szkołach biznesu jest zespolenie wiedzy menedżerskiej z inżynierską. Wiodącym hasłem stała się maksyma: Nie ucz się, studiuj! Programy kształcenia uwzględniają, więc najnowsze rozwiązania stosowane w praktyce ekonomicznej i zarządczej. Na wydziale często odbywają się spotkania i debaty młodzieży z autorytetami świata biznesu i polityki. Studenci dyskutowali już m.in. z prezydentem Lechem Wałęsą; premierami: Donaldem Tuskiem, Jerzym Buzkiem i Leszkiem Balcerowiczem; przedsiębiorcami: Henryką Bochniarz, Ganeshem Natarajanem, Grażyną Piotrowską-Oliwą i Leszkiem Czarneckim.
Co więcej, aby młodzi politechnicy w sposób rzeczywisty mogli zmierzyć się z ekonomią, finansami oraz marketingiem, wydział wspólnie z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie realizuje Szkołę Giełdową. Wszyscy studenci mają dostęp do ekranu notowań giełdowych on-line.
Możliwe są także spotkania studentów z dziekanami za pośrednictwem sieci komputerowej. Od 3 lat, regularnie co 2 tygodnie odbywają się czaty z dziekanami. Internet bezprzewodowy, działający na terenie całej siedziby WZiE znacznie ułatwia te wirtualne spotkania.
 

Internacjonalizacja studiów

Uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej poprzez jej umiędzynarodowienie jest jednym z priorytetów wydziału. Funkcjonują już anglojęzyczne studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia. Niektóre zajęcia i wykłady prowadzą zaproszeni nauczyciele z uczelni europejskich i amerykańskich.
Ciągle rozwija się wymiana studentów i pracowników ś aktualnie na wydziale aktywne są 44 umowy z uczelniami z 13 państw świata, np. z Włoch, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii czy też ze Szwecji, Belgii i Danii. Funkcjonuje również system podwójnego dyplomowania na Fachhochschule Stralsund i VIA University College Horsens.
Ogromnym krokiem w kierunku internacjonalizacji są działające od 3 lat studia Bachelor in Management, czyli zarządzanie dla obcokrajowców. To pierwsze tego typu studia w naszym województwie, z których licznie korzystają młodzi ludzie z Chin. Cudzoziemcy, poza zajęciami przewidzianymi programem studiów, uczą się języka, historii i kultury Polski. Uczestniczą też w liczącym aż dwieście godzin kursie z języka angielskiego.
 

MBA, czyli najwyższy stopień wtajemniczenia biznesowego

Wydział aktualnie realizuje 24 rodzaje studiów podyplomowych, co czyni go w tym obszarze liderem w Polsce Północnej. Ponadto już drugi rok funkcjonują tu studia MBA, jedyne tego typu w kraju, na których słuchacze mogą pogłębiać wiedzę z zakresu zarządzania w sporcie.
Językiem wykładowym zajęć w 80 proc. jest angielski, gdyż większość prowadzących to kadra międzynarodowa. Pierwszy rok nauki obejmuje wspólny blok: Fundamenty Biznesu. Na drugim roku słuchacze wybierają specjalizację ś Zarządzanie Opieką Zdrowotną, Zarządzanie: Strategiczne, Programami i Projektami lub Zarządzanie w Sporcie. Dwie ostatnie, w roku 2009/2010, dofinansowane są w 80 proc. ze środków UE.
Program studiów ułożony został we współpracy z wiodącymi ośrodkami naukowymi m.in. z Niemiec i Wielkiej Brytanii, przy wsparciu międzynarodowych organizacji biznesowych.