Porozumienie Politechniki Gdańskiej z PERN „Przyjaźń”

Rozwój innowacyjnych rozwiązań na potrzeby logistyki naftowej i chemicznej, wymiana doświadczeń i wiedzy oraz wsparcie naukowe projektów, wykonywanie analiz, ekspertyz i różnorakich opracowań technicznych – oto główne intencje wynikające z porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej oraz Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń”.

Sygnatariuszami umowy, która została zawarta 10 grudnia w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej byli prof. Henryk Krawczyk, rektor PG oraz Marcin Moskalewicz,  prezes zarządu PERN.

– Otwieramy nowy rozdział wzajemnej współpracy – podkreślał Marcin Moskalewicz. – Nowy rozdział, a nie nową współpracę, bo mamy w naszej grupie spółkę, która korzenie myśli technicznej miała na Politechnice Gdańskiej. Mam na myśli tłoki inteligentne do badania rurociągów naftowych.

Rektor PG, prof. Henryk Krawczyk mówił o strategii rozwoju naszej uczelni, która zakłada otwieranie się na współpracę z szeroko pojętym przemysłem.

– Formy współpracy ze środowiskiem biznesowym mogą być różne. Zależy nam, by i w regionie, i w skali globalnej rozwijały się badania wykorzystywane do konkretnych przedsięwzięć. Jeśli PERN rzeczywiście widzi potencjał na Politechnice Gdańskiej mam nadzieję, że nasza współpraca będzie długotrwała i rzetelna. Cieszę się, że będziemy łączyć cele biznesowe z celami badawczymi. Myślę, że jak spotkamy się za pięć lat, to będziemy mogli powiedzieć sobie: Tak, to była dobra droga i dobra umowa, która została wykorzystana w sposób bardzo przydatny nie tylko dla PERN i Politechniki, ale również dla kraju – mówił prof. Henryk Krawczyk.

Dokument przewiduje podjęcie wspólnych działań. Strony porozumienia zamierzają nawiązać współpracę w kilku obszarach. Pierwszy dotyczy transportu i magazynowania ropy naftowej i jej produktów oraz produktów chemicznych. Kolejny to ochrona środowiska, w szczególności w kontekście zanieczyszczeń związanych z przemysłem naftowym i chemicznym. Ważna jest także kooperacja w zakresie rozwiązań informatycznych.

– Zależy nam na zmianie technologii budowy zbiorników na ropę i paliwa. Chciałbym, abyśmy poszukali takiego rozwiązania, które pozwoli nam budować taniej. Ponadto zależy nam, by zminimalizować emisję węglowodorów, szczególnie jeśli chodzi o zbiorniki ropne. Chcielibyśmy, by te zbiorniki były jak najbardziej ekologiczne – wyliczał prezes zarządu PERN.

Kolejnym tematem, który mocno leży na sercu PERN jest zwiększenie o 20 proc. przepustowości rurociągu północnego, na odcinku z Gdańska do Płocka. – Jak to zrobić? Potrzebna mi państwa myśl technologiczna i techniczna – podkreślał Moskalewicz.

– Trzeci obszar, który jest dla nas bardzo istotny stanowi ekologia. Chcielibyśmy wyeliminować możliwość jakiejkolwiek erupcji, wybuchu, wypłynięcia, etc. Chcemy zabezpieczyć się tak, by nasz biznes był mocno ekologiczny – zaakcentował prezes zarządu PERN. – Nie ukrywam, że rozmawiałem już z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Chcę zaproponować te trzy obszary działalności, by móc ubiegać się o wspólne środki na ich realizację.

Prof. Jacek Mąkinia, prorektor PG ds. współpracy i innowacji podkreślił, iż Politechnika Gdańska ma ogromne doświadczenie w pozyskiwaniu środków finansowych. Uwypuklił, że nasza uczelnia uzyskała 500 mln w ramach 100 projektów.

– Cieszymy się, że PERN dołącza do grona strategicznych partnerów Politechniki Gdańskiej. Za umową powinny iść czyny, a szansa jest bardzo duża ponieważ stoimy u progu nowej unijnej perspektywy finansowej. Są środki na współpracę nauki z przemysłem i to zarówno w programach operacyjnych na poziomie krajowym, jaki i regionalnym – mówił prorektor Mąkinia. – PG jest partnerem, z którym warto współpracować.

Inicjatorem podpisania porozumienia pomiędzy PERN „Przyjaźń” a Politechniką Gdańską była Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza.

- Inwestycja jest nie tylko ważna strategicznie z punktu widzenia interesów kraju. To również szalenie ważna realizacja dla regionalnych, małych i średnich przedsiębiorstw. Bez tych podmiotów, doświadczenia, znajomości regionalnych i lokalnych uwarunkowań realizacja budowy o takiej skali byłaby znacznie utrudniona i dużo bardziej kosztowna. Wiele doświadczonych, skutecznych i innowacyjnych firm z regionu liczy na współpracę z PERN. – komentował Sławomir Halbryt, wiceprezes Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.