Pożegnajmy prof. Wandę Szczepułę

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, iż zmarła prof. Wanda Szczepuła – pierwsza kobieta, która otrzymała tytuł profesora na Politechnice Gdańskiej.

Msza święta w intencji Zmarłej zostanie odprawiona w środę 16 kwietnia 2014 roku o godz. 10.00 w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego we Wrzeszczu przy ul. Mikołaja Gomółki. Pogrzeb odbędzie się o godzinie 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie przy ulicy Malczewskiego.

Śp. Wanda Szczepuła ambitnie pięła się po szczeblach naukowej kariery od inżyniera do profesora. Przed przyjazdem do Gdańska studiowała na Politechnice Lwowskiej, a dokładnie na Wydziale Rolniczym w Dublanach. Kiedy sowieccy żołnierze wkroczyli do Lwowa wraz z mężem przeniosła się do Krakowa – na Uniwersytecie Jagiellońskim, oboje ukończyli studia.  Tuż po studiach przyjechali do Gdańska, gdzie Wanda Szczepuła opracowała kilka patentów. Najbardziej znany, który przyniósł jej światowy rozgłos dotyczył zmiany sposobu pasteryzacji masy jajowej.

W 1957 roku Wanda Szczepuła obroniła doktorat, a później habilitację. Profesorem mikrobiologii została w 1972 roku. Przez wiele lat Politechnika Gdańska była jej drugim domem. Odniosła także sukces w przemyśle. Warto przypomnieć, ze współtworzyła produkty w pierwszej w Polsce wytwórni lodów Calypso.

Potrafiła łączyć życie rodzinne z pracą zawodową. Wychowała dwie córki: Barbarę i Hannę. Pierwsza jest znaną dziennikarką, druga została bizneswoman.

 

* Informacje nt. prof. Szczepuły zostały zaczerpnięte z publikacji Gdańskie miniatury, kobiety nauki.