Stypendysta Programu Fulbrighta

Dr hab. inż. Robert Bogdanowicz z Katedry Metrologii i Optoelektroniki Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG został laureatem konkursu na stypendia badawcze Programu Fulbrighta w roku akademickim 2015/2016 w kategorii Senior Fulbright Awards.

 

Dr Bogdanowicz będzie miał możliwość odbycia stażu badawczego w renomowanym California Institute of Technology (CALTECH, USA). Trwające 9 miesięcy stypendium powinno rozpocząć się we wrześniu 2015 r.

26 czerwca 2015 r. w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów laureatom Programu Fulbrighta. W spotkaniu udział wzięli m.in.: Stephen D. Mull, Ambasador USA w Polsce i honorowy przewodniczący Rady Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta; Włodzisław Duch, podsekretarz stanu w MNiSW i dyrektor Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, a także członkowie Rady Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz przedstawiciele polskich uczelni goszczących amerykańskich stypendystów.

Program Fulbrighta to program międzynarodowej wymiany naukowej założony z inspiracji senatora USA Jamesa Williama Fulbrighta w 1946 roku. Jego głównym celem jest zwiększanie wzajemnego zrozumienia między obywatelami Stanów Zjednoczonych a obywatelami innych krajów. W Polsce program funkcjonuje od 1959 r.

Program finansowany jest w 50 proc. przez amerykański Departament Stanu, pozostałe 50 proc. pokrywa polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z wymiany co roku korzysta ok. 60 Polaków – pracowników naukowych, studentów i doktorantów. Podobna liczba Amerykanów co roku przyjeżdża do Polski. Na przestrzeni 55 lat z programu skorzystało ponad 2500 Polaków oraz 1500 Amerykanów. 

W tym roku na stypendia do USA wyjedzie 35 osób.

Do grona stypendystów Fulbrighta, którzy studiowali w USA, przygotowali tam doktoraty i habilitacje, należą m.in. Danuta Hübner, Marek Belka, Henryka Bochniarz, Leszek Balcerowicz, Dariusz Rosati i Juliusz Machulski. 

Galeria zdjęć