Wielki wygrany

Inż. Andrzej Gruszczyński został najlepszym studentem Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. American Bureau of Shipping – organizator konkursu – ufundował nagrodę w wysokości 5000 USD oraz staż w biurze w Gdańsku i Londynie.

ABS zgłosiła się do władz Wydziału OiO z prośbą o wytypowanie pięciu najzdolniejszych studentów – kluczowe były osiągnięcia w nauce. Następnie studenci zostali zaproszeni na rozmowy „kwalifikacyjne”. Oprócz tego młodzi zdolni zobowiązani byli przygotować list motywacyjny i dołączyć referencje.

– W trakcie rozmowy pytano mnie o przebieg moich studiów, ulubione przedmioty, wizje przyszłej pracy zawodowej, temat pracy dyplomowej. Pytania były zadawane głównie w języku angielskim. Sama rozmowa nie była strasznie stresująca, porównałbym ją do egzaminu ustnego – opowiada Andrzej Gruszczyński, student oceanotechniki, specjalność: budowa okrętów i jachtów.

Laureat bardziej niż z nagrody pieniężnej cieszy się ze stażu w biurze American Bureau of Shipping.

– Dla mnie jest to główna nagroda tego konkursu. Praktyka to okazja zdobycia cennego doświadczenia i nawiązania kontaktów – mówi Andrzej Gruszczyński.

Pytany o to, jak zostaje się najlepszym studentem odpowiada, że za takiego się nie uważa. Stara się po prostu dobrze wypełniać powierzone mu zadania. Jego zdaniem ważne jest, by w życiu zajmować się tym co się lubi. Dlatego właśnie kierunek studiów wybrał zupełnie samodzielnie, wbrew radom wielu osób i opinii rodziców.

– Po zakończeniu studiów pierwszego stopnia mogę potwierdzić, że jest to mój wymarzony kierunek – podkreśla Gruszczyński.

Andrzej Gruszczyński jest świeżo upieczonym inżynierem. Tematem jego pracy dyplomowej była „analiza stateczności konstrukcji wsporczej pod morskie turbiny wiatrowe”. Po zakończeniu studiów chciałby zająć się obliczeniami stateczności i wytrzymałości konstrukcji – przynajmniej obecnie te kwestie interesują go najbardziej.