Wynalazki dla seniorów i chorych

Mobilny monitor pracy serca, i-waga, e-wanna czy też specjalna narzuta na fotel, która czuwa nad stanem pacjenta – to tylko niektóre spośród produktów powstałych w ramach projektu „DOMESTIC – domowy asystent osób starszych i chorych”. Prace nad nim trwają w Katedrze Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. To bardzo ważny projekt, bowiem szacuje się, iż w 2052 roku co drugi mieszkaniec Ziemi będzie liczył 65 lat. Istotne badania z dziedziny medycyny trwają także w Centrum Nanotechnologii PG wyposażonym w specjalistyczny sprzęt do badań na poziomie atomu. Interesujący materiał na temat obu projektów przygotowała telewizja TVN. Zobacz film.

– Pracujemy nad czujkami albo dokładniej nad nanoczujnikami, które będą bardzo spersonalizowane, będą mierzyć wszystkie parametry ludzkiego organizmu zupełnie indywidualnie dla każdego człowieka – zapowiedział w programie Dzień dobry TVN prof. Wojciech Sadowski z Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej, dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Warto przypomnieć, iż Centrum Nanotechnologii jest największą inwestycją ostatnich lat na Politechnice Gdańskiej. Na jego budowę przeznaczono około 74 mln. złotych.

Domowy asystent osób starszych i chorych DOMESTIC to efektywny system opieki, który obejmuje m.in. terapię mowy, rozpoznawanie kolorów oraz zdarzenia wokół osoby starszej lub chorej. W ramach projektu powstało kilka przyjaznych i bardzo praktycznych urządzeń. Jednym z nich jest  specjalistyczna narzuta na fotel lub krzesło, która rejestruje pomiar EKG i inne aktywności osoby siedzącej na macie. Informacje trafiają do opiekuna, lekarza albo rodziny np. za pomocą smsa, maila lub specjalnej aplikacji.

W ten sam sposób o niebezpieczeństwie informuje e-wanna wyposażona w interfejsy radiowe czy też i-waga, która wygląda jak zwyczajna waga łazienkowa. W rzeczywistości i-waga jest specjalistycznym urządzeniem wspomagającym proces nadzorowania osób z problemami krążeniowymi. Waga jest rozbudowana o układy mierzące masę ciała i jego kompozycję tzn. ilość tkanki tłuszczowej, ilość wody, etc. I-waga mierzy także elektryczną czynność serca oraz poziom saturacji krwi tlenem – SaO2.

W ramach DOMESTIC powstały także: domowe alerty, czyli sieć sensorowa monitorująca zdarzenia domowe, np. wyciek wody, mobilny monitor pracy serca czy też pilot o funkcjach diagnostyczno-medycznych. Informacje o wszystkich urządzeniach znajdują się na stronie projektu www.domestic.gda.pl.

Dane z wszystkich urządzeń są gromadzone w „centrum dowodzenia”, czyli systemie, który pozwala na analizę w długim okresie czasu, a tym samym określa czy stan osoby starszej poprawia się czy pogarsza.

Dofinansowanie w wysokości 3 mln. 600 tys. złotych ze środków Unii Europejskiej pozwoliło na przygotowanie prototypów. Teraz trwają przygotowania do wdrożenia rozwiązań.