Chór Politechniki Gdańskiej w wirtualnej katedrze

Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej zaprasza do wysłuchania kolejnego utworu chóralnego. Tym razem artyści poszli o krok dalej – tworząc prawdziwie wirtualny chór w wirtualnej katedrze. Nagranie powstało w technologii 360°, co oznacza, że możemy słuchać i oglądać zarówno dźwięk jak i obraz w pełnej sferze. Dla uchwycenia pełni efektu, najlepiej odsłuchać nagranie w słuchawkach na smartfonie. Można wtedy się poczuć jak we wnętrzu starej świątyni, zewsząd otoczonym dźwiękiem.

 

Wykonany utwór jest dziełem mistrza Giovanniego Pierluigi da Palestriny – Sicut Cervus. To perełka wśród polifonicznych dzieł renesansu. Został opublikowany w 1604 roku i uważany jest za wzór renesansowej polifonii, wyrażającej tęsknotę duchową.

W ponad trzyminutowym nagraniu utworu chórzyści tworzą okrąg, aby lepiej ukazać polifonię i wzajemne przenikanie się tematów. Ponadto, w ten sposób cała sfera wokół słuchacza jest zagospodarowana i pełna dźwięku. Scena akustyczna została podzielona na 4 obszary: Tenor-Sopran-Bas-Alt. W ten sposób głosy męskie są naprzeciwko siebie, tak samo jak głosy żeńskie. Co więcej, obrót słuchacza w nagraniu sprawia, że poszczególne obszary są dobrze słyszalne, przy zachowaniu zbalansowanego odbioru całości utworu. Jest to także zasługa zaprojektowanej wirtualnej akustyki pomieszczenia w technologii ambisonicznej, która oddaje charakterystykę akustyki w przestrzeni katedry.

Nagrania tak jak poprzednio powstały w domach chórzystów, pod artystycznym kierunkiem dyrygenta chóru, prof. Mariusza Mroza.

 ­– Warto podkreślić, że jest to pierwsze zdalne nagranie w technologii 360° w Polsce i w Europie – mówi doktorant Bartłomiej Mróz z Katedry Systemów Multimedialnych, odpowiedzialny za produkcję nagrania – Ponadto, z uwagi na umiejscowienie występu w wirtualnej katedrze, można powiedzieć, że jest to pierwsze zdalnie opracowane nagranie w wirtualnej rzeczywistości.

Dźwięk ambisoniczny został opracowany za pomocą IEM Plug-in Suite.

Nagranie dostępne jest na kanale Youtube Akademickiego Chóru PG [TUTAJ]

Kolejne przedsięwzięcie artystyczne Chóru  - tym razem we współpracy z trzynastoma chórami uczelni technicznych z całej Polski już niebawem.

Galeria zdjęć