Pomorskie drogi ku Niepodległej – premiera filmu dokumentalnego

Sylwetki pochodzących z Pomorza osób oraz miejsca i wydarzenia, które odegrały znaczącą rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, zostaną zaprezentowane w filmie dokumentalnym „Pomorskie drogi ku Niepodległej”. Jego premiera odbędzie się 5 marca o godz. 17:00 w Auli Gmachu Głównego PG.

 

Dokument składa się z materiałów fotograficznych i filmowych. Opowiada o życiu i działalności mieszkańców ziemi pomorskiej, od rozbiorów Polski, przez obie wojny światowe, aż po rok 2000. Przybliża postaci takie jak Florian Ceynowa, gen. Józef Wybicki i Danuta Siedzikówna „Inka”, pokazuje Kaszuby, Kociewie, Trójmiasto i Starogard Gdański oraz opisuje wiele historycznych faktów, na przykład spisek niepodległościowy chłopów kociewskich, zbrodnie wojenne w Szpęgawsku i Piaśnicy czy narodziny „Solidarności”.

Film zrealizował Jan Butowski, wideo- i fotoreporter terenowy, autor filmów dokumentalno-historycznych, członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest laureatem ogólnopolskiej nagrody filmowej za film „Klaudia – czyli jak mój dziadek sopockie molo budował”. Dotychczas na Politechnice Gdańskiej odbyły się prezentacje czterech jego filmów dokumentalnych: „Błękitny Generał” (31 marca 2015 r.), „Westerplatte” (27 września 2011 r.), „Pamięci Obrońców Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku” (29 marca 2011 r.) oraz „Wrzeszcz dawniej i dziś” (13 lutego 2010 r.). Premiera filmu „Pomorskie drogi ku Niepodległej” zbiega się z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzonego 1 marca.

Czas trwania filmu: 1 godz. 30 min.
Kamera i realizacja: Jan Butowski
Test i konsultacja: Andrzej Januszajtis, Marek Sperski, Ryszard Szwoch
Narracja: Tadeusz Mielczarek, Andrzej Mielczarek
Montaż: Jan Butowski, Marian Gorlikowski
Produkcja: Video Film „Perfect” Jan Butowski, Gdańsk 2019

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.