Microsoft Modern Lab

Jedno z laboratoriów komputerowych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki zostało włączone do programu Microsoft Modern Lab. To szczególne wyróżnienie, bowiem nasze laboratorium jako pierwsze na świecie otrzymało akredytację firmy Microsoft.

Program Microsoft Modern Lab ma na celu promocję nowoczesnych rozwiązań sprzętowo-systemowych w laboratoriach dydaktycznych. Uczestnikiem programu może być każdy wydział, który spełnia określone regulaminem warunki. Jednym z nich jest posiadanie pracowni komputerowej zgodnej z wysokimi wymaganiami zdefiniowanymi w regulaminie programu. Wymagania minimalne dla laboratorium w programie Microsoft Modern Lab  dotyczą posiadanych komputerów (m.in. procesorów, pamięci, dysku twardego), oprogramowania (w tym oprogramowania dostępnego w programie „Dream Spark”) i sprzętu do testów oprogramowania (tablety, telefony i in.).

Środki na wyposażenie laboratorium pochodzą z dotacji przyznanej w drodze ministerialnego „Konkursu o Milion” oraz ze środków własnych Wydziału ETI.

Niezaprzeczalną korzyścią posiadania certyfikowanego przez firmę Microsoft, laboratorium wyposażonego w najnowocześniejszy sprzęt jest kształcenie wzmacniające samodzielność i innowacyjność studenta, przygotowujące go dobrze do pracy w branży informatycznej.

Microsoft Modern Lab to laboratorium dydaktyczne mieszczące się w nowym budynku ETI w sali nr 239. Na drzwiach tej sali umieszczono tablicę informującą o statusie laboratorium. Laboratorium wyposażono w następujący sprzęt :

• 21 komputerów PC: procesor i7, 16 GB RAM, dysk 1 TB;
  • 7 komputerów All In One firmy Dell z ekranami dotykowymi;
  • 8 telefonów Lumia 520 z systemem Windows Phone 8

oraz odpowiednie oprogramowanie oparte rodzinie systemów Windows 8, w tym profesjonalne narzędzia programistyczne.

Certyfikat Microsoft Modern Lab świadczy o tym, że Wydział ETI stale doskonali program i narzędzia edukacyjne, aktywnie reagując na wyzwania, jakie stawia dynamicznie rozwijająca się technologia i współczesny rynek pracy. Korzystają na tym studenci, gdyż poza wiedzą teoretyczną, zdobywają w trakcie studiów praktyczne umiejętności i kompetencje w nowoczesnych technologiach, co ułatwi im w przyszłości zawodowy start.

Długoletnia współpraca z Microsoft

Należy podkreślić, że Wydział ETI może pochwalić się długoletnią współpracą z Microsoft, zapoczątkowaną jeszcze w 2002 roku. Współpraca realizowana jest w ramach umowy IT Academy oraz programu „Dream Spark”.

„Dream Spark” to program, który daje studentom i pracownikom naukowym dostęp do najnowszych, profesjonalnych narzędzi firmy Microsoft w celach niekomercyjnych: edukacyjnych, naukowych i badawczych, dzięki którym mogą tworzyć oprogramowanie, aplikacje internetowe, gry i realizować ciekawe i kreatywne projekty grupowe. W ramach umowy IT Academy Wydział ETI uzyskał wsparcie w formie szkoleń oraz materiałów dydaktycznych w zakresie systemów operacyjnych, baz danych, hurtowni danych i programowania w środowisku .NET.

Wydział początkowo wykupił udział w projekcie MSDN Academic Alliance, oferującym dostęp do licencji na oprogramowanie Microsoft dla studentów, pracowników dydaktycznych i do laboratoriów. W następnych latach współpracę rozszerzono, przystępując do umowy IT Academy Advanced, w ramach której Wydział uzyskał dostęp nie tylko do programu MSDN Academic Alliance, ale również do szkoleń on-line, wsparcia technicznego oraz licencji na oprogramowanie z pakietu MS Office.

Intensywną współpracę z firmą Microsoft nawiązało również studenckie koło naukowe .NET, zrzeszające pasjonatów platformy .NET. Koło naukowe jest organizatorem konferencji IT Academic Days i konkursu 3CityCup, a także spotkań, na których studenci zapoznają się z najnowszymi technologiami Microsoft. Sekcja dla licealistów o nazwie .Junior.NET prowadzi zajęcia w ramach Akademii ETI. Kilka razy w roku najlepsze, najaktywniejsze osoby z grupy .NET wyjeżdżają na szkolenia techniczne do siedziby firmy Microsoft, uczestniczą w konkursach, w których wygrywają smartfony, tablety, książki i vouchery na egzaminy certyfikacyjne.

Konkurs 3CityCup jest trójmiejską edycją konkursu firmy Microsoft pod nazwą Imagine Cup. KonkursImagine Cup, organizowany od 2003 r., to największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów. Udział w tym prestiżowym wydarzeniu to szansa na lepszy start w branży IT, a nierzadko pierwszy krok do założenia własnej firmy. W wyniku wieloetapowych eliminacji i finałów na poziomie poszczególnych krajów wyłonieni zostają uczestnicy wieńczących całoroczny konkurs finałów światowych.

W 2012 i 2013 roku studenci Wydziału ETI zajęli czołowe miejsca w finałach światowych Imagine Cup. W minionym roku Zespół WeRule (w składzie Karol Stosik, Paweł Nowakowski, Mateusz Nowak) zajął 2. miejsce w kategorii Windows Phone. Stworzony przez nich projekt Modern Drug Test jest aplikacją na urządzenia mobilne umożliwiającą sprawdzenie, czy dana osoba nie znajduje się pod wpływem narkotyków. Zespół wygrał 5 tys. dolarów. Z kolei w 2012 roku w Australii, Karol Stosik zaprezentował aplikację ZZ Braille Reader umożliwiającą czytanie alfabetem Braille’a tekstów na smartfonie. Aplikacja ta zapewniła mu 2. miejsce kategorii Windows Phone Challenge oraz czek na 4 tys. dolarów.