Otwarto ProtoLab. To pierwsza taka prototypownia na Pomorzu

Studenci, pracownicy naukowi Politechniki Gdańskiej oraz zespoły poszukujące rozwiązań problemów zgłoszonych w ramach projektu e-Pionier będą mogły tu bez nadzoru i przez 24 godziny na dobę rozwijać oraz testować swoje pomysły na nowoczesnych urządzeniach i maszynach. W budynku Centrum Obsługi Technicznej otwarta została prototypownia ProtoLab. Jej operatorem jest Spółka Celowa Politechniki Gdańskiej Excento Sp. z o.o., która realizuje projekt e-Pionier współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

- Tego typu przestrzeń jest niezbędna. Moje ostatnie kontakty z politechnikami w Europie potwierdzają, że wszędzie takie przestrzenie istnieją, sprzyjają powstawaniu innowacyjnych rozwiązań i cieszą się ogromnym zainteresowaniem studentów. Życie edukacyjne i badawcze jest podzielone na wydziały, instytuty, katedry, a najlepsze rozwiązania powstają wtedy, gdy w jednym miejscu zbierają się przedstawiciele różnych profesji. Mam nadzieję, że tak będzie też tutaj i że przyspieszy to proces tworzenia dobrych rozwiązań oraz ich komercjalizacji - mówi prof. Piotr Dominiak, prorektor ds. internacjonalizacji i innowacji Politechniki Gdańskiej.

Z laboratorium w szczególności będą mogli korzystać uczestnicy projektów e-Pionier (więcej pod adresem: http://excento.pl/e-pionier/), którzy tworząc propozycje rozwiązań wykorzystują technologie ICT. Do ich dyspozycji oddano m.in. profesjonalne stanowiska do projektowania i wykonywania obwodów PCB, testowania elektroniki i oprogramowania, czy projektowania i wykonywania elementów automatyki i mechaniki.

Prototypownię wyposażono w różnego rodzaju urządzenia, w tym oscyloskopy, generatory, mierniki, obciążenia oraz oprogramowanie. Nie zabrakło też stanowisk lutowniczych, narzędzi oraz drukarki 3D. Użytkownicy ProtoLab będą mieli również dostęp do najnowszych technologii pomiarowych, wykorzystywanych chociażby w fabrykach samochodów TESLA w USA. Jednocześnie będzie mogło tu pracować do 25 osób.

- To nowe podejście do kształcenia inżynierów. Staramy się uzupełniać teorię praktyką i doświadczeniem, wzorując się na najlepszych doświadczeniach światowych. Otwierając ProtoLab zaczynamy pewien proces, w którym słowa kluczowe to „współpraca” i ”interdyscyplinarność”. Wierzymy, że w niedalekiej przyszłości będziemy współpracować z naszymi partnerami z Pomorza, w szczególności z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, z którą już dziś rozmawiamy o tym, by przestrzeń laboratoryjną, którą dysponujemy na PG, rozszerzyć o przestrzeń coworkingową dostępną w PSSE. Ponadto będziemy współpracować z przemysłem, dla którego studenci korzystający z prototypowni będą w przyszłości pracować i tworzyć nowe rozwiązania - mówi Krzysztof Malicki, prezes spółki Excento.

Oficjalne otwarcie ProtoLab odbyło się 9 listopada w budynku Centrum Obsługi Technicznej Politechniki Gdańskiej. W uroczystości uczestniczyli m.in. prorektor ds. internacjonalizacji i innowacji PG prof. Piotr Dominiak, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki Marek Dzida, prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego prof. Krzysztof Bielawski, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Paweł Lulewicz, zastępca kanclerza PG ds. infrastruktury Mariusz Miler, prezes spółki Excento Krzysztof Malicki, a także przedstawiciele firm i instytucji.

Łukasz Raczkowski zaprezentował projekt „System precyzyjnego lądowania na niestabilnej platformie dla jednostki bezzałogowej”, a Jacek Gębicki projekt „Ocena jakości powietrza atmosferycznego pod kątem spełnienia kryteriów w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska ustanowionych w celu ochrony zdrowia ludzi”, realizowane w ramach projektu e-Pionier.

Prof. Dominiak poinformował o podjęciu przez władze uczelni decyzji o znaczącym dokapitalizowaniu Excento. Finansowe wsparcie ma pomóc otworzyć nowe możliwości przed spółką celową Politechniki Gdańskiej, której głównym zadaniem jest promowanie aktywności związanych z praktycznym zastosowaniem nauki.