„Muzyka Letniej Nocy” – niezapomniany koncert przed Gmachem Głównym PG

Drugi koncert plenerowy na Politechnice Gdańskiej, „Muzyka Letniej Nocy”, powtórzył sukces ubiegłorocznego widowiska. Ponad półtora tysiąca uczestników w każdym wieku spędziło wieczór słuchając światowej klasy utworów w wykonaniu niemal stu artystów.

 

Wieczór z „Muzyką Letniej Nocy” rozpoczął się o godz. 21:00, ale pierwsi słuchacze pojawili się na tyle wcześnie, że mieli możliwość zobaczyć i wysłuchać artystów na próbach generalnych. Gości powitali Agnieszka Oszczyk, dziennikarka i prezenterka Telewizji Polskiej, oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Repertuar z całego świata

Muzyczną część wieczoru otworzył występ Santander Orchestra pod batutą Sebastiana Perłowskiego. Pierwszemu utworowi, „Libertango” Astora Piazzoli, towarzyszył pokaz tanga w wykonaniu mistrzów tego tańca – Damiana Thompsona i jego partnerki Oliwi Otto. Następnie wybrzmiał kultowy utwór zespołu Queen „Bohemian Rapsody”, wielokrotnie uznawany w muzycznych rankingach za utwór wszech czasów. Kompozycją „Conga del Fuego Nuevo” Arturo Marqueza artyści powrócili do klimatów latynoamerykańskich, a w kolejnych zaprezentowali publiczności rodzimy repertuar: „Biegany” Adama Sztaby oraz „Orawę” Wojciecha Kilara. Na zakończenie występu Santander Orchestry wybrzmiały pierwsze takty „Piratów z Karaibów” Hansa Zimmera.

W drugiej części koncertu na scenie zaprezentowali się Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej oraz muzycy latynoamerykańskiego zespołu Del Ande, dyrygowani przez prof. Mariusza Mroza. Wspólnie wykonali ponad 20-minutową „Mszę Kreolską”, światowej sławy utwór Ariela Ramíreza, który w wykonaniu chóru i zespołu rozbrzmiewał energią i radością. Publiczność długimi owacjami na stojąco poprosiła artystów o bis.

Entuzjastyczne recenzje

„Program był ambitny, a zarazem tak atrakcyjny, że z pewnością przypadł do gustu nawet tym, którzy muzyki w wykonaniu orkiestry słuchali po raz pierwszy (…) gromkie brawa należą się władzom Politechniki Gdańskiej za organizację tego niezwykłego wydarzenia, którego nawet burza nie ośmieliła się przerwać” – czytamy w relacji z koncertu przygotowanej przez portal trojmiasto.pl.

„Koncert  był rewelacyjny – orkiestra wyborna, dyrygent niesamowity, a chór Politechniki Gdańskiej z zespołem dopełnił dzieła. Czekamy na przyszły rok!” oraz „Mam szczęście, że mieszkam w sąsiedztwie Politechniki Gdańskiej i mogę cieszyć się piękną architekturą budynków, a muzyka w tej scenerii wspaniale brzmi” – takie opinie na temat „Muzyki Letniej Nocy” można było przeczytać na Facebooku oraz na stronie trójmiasto.pl.

Galerię zdjęć z koncertu można obejrzeć tutaj.

Galeria zdjęć