"Soczewki Focusa" dla naukowca z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska

Dr hab. inż. Marek Krzaczek zwyciężył w popularnym plebiscycie „Soczewki Focusa”. Internauci, czytelnicy miesięcznika „Focus”, docenili opracowaną na Politechnice Gdańskiej Ścienną Barierę Termiczną, czyli innowacyjny system ogrzewania budynku.

Projekt Ściennej Bariery Termicznej (ŚBT) można określić mianem ogrzewania ciepłem ziemi. Rozwiązanie to umożliwia obniżenie zapotrzebowania budynku na energię grzewczą aż kilkunastokrotnie. Więcej informacji na temat ŚBT znajduje się w artykule „Zapasy słońca na zimę, czyli rewolucja grzewcza”.

Celem plebiscytu „Soczewki Focusa” jest wyróżnienie najciekawszych i najbardziej innowacyjnych projektów naukowych ubiegłego roku. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: innowacje techniczne, innowacje medyczne, i innowacje informatyczne. W każdej z nich redakcja magazynu "Focus" nominowała po pięć rozwiązań badawczych.

Wynalazek naszego naukowca zwyciężył w kategorii innowacje techniczne. W kategorii innowacje medyczne doceniono „projekt nanomateriału antybakteryjnego” opracowanego na Uniwersytecie Jagiellońskim, zaś w kategorii innowacje informatyczne wygrała „wyszukiwarka dodatków do żywności”.

Plebiscyt „Soczewki Focusa” zorganizowano po raz szósty. Nagrody wręczono 8 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie  podczas gali Tech Trendy 2015 – święta miłośników nauki, technologii i innowacji.