Absolwenci PG stworzyli chatbota informującego o poziomie zanieczyszczenia powietrza

Grupa absolwentów Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej oraz studentka Uniwersytetu Gdańskiego stworzyli chatbota o nazwie Smok, czyli program komputerowy do informowania o poziomie zanieczyszczenia.

Chatbot Smok (smogbot) prowadzi konwersację za pomocą interfejsu tekstowego. Program wykorzystuje dane z 264 stacji pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, które są aktualizowane co godzinę. Aby sprawdzić, jaka jest jakość powietrza w danym miejscu, wystarczy wejść na Facebooka lub Messengera i wpisać słowo „Smok”. Następnie wpisujemy lokalizację np. „Gdańsk” lub np. „Politechniczna, Gdańsk” (zasięg Smoka obejmuje cały świat z wyłączeniem niektórych państw Afryki i Bliskiego Wschodu). Można również podać lokalizację GPS. Odpowiedź, w postaci danych z najbliższej stacji pomiarowej, generowana jest automatycznie. Chatbot działa w języku polskim i angielskim.

- Gdy zaczynaliśmy wiosną tego roku, dziennie ze Smoka korzystało ok. 30 osób, obecnie ok. 1000. Są to głównie mieszkańcy Warszawy i Krakowa, czyli miast, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest większe, ale ostatnio mamy też sporo użytkowników z Trójmiasta - mówi Bartosz Dołęga, absolwent informatyki na Politechnice Gdańskiej. - Chcemy rozwijać Smoka. Pracujemy teraz nad algorytmem, który umożliwi wprowadzenie alertów informujących o przekroczeniach norm. Ponadto chcemy, aby nasz chatbot w zakresie jakości powietrza uwzględniał nie tylko polskie, ale i europejskie normy.

Oprócz Bartosza Dołęgi, współtwórcami programu Smok są absolwenci informatyki na Wydziale Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej: Katarzyna Garbulewska i Maciej Romanowski, oraz Karolina Lubińska, studentka Uniwersytetu Gdańskiego.

Pomysł opracowania chatbota informującego o stanie zanieczyszczenia powietrza powstał pod koniec 2016 r. po wygranym Hackathonie w Berlinie. Smok to jednak niejedyny chatbot stworzony przez firmę założoną przez absolwentów PG. W ich portfolio są jeszcze m.in. chatboty dla znanego DJ, niemieckiego operatora sieci komórkowej, czy dużych firm z branży odzieżowej.

Chatbot Smok

na Facebooku: https://www.facebook.com/smogbot/