Absolwent architektury PG w gronie najlepszych

Wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Architektów Polskich im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU otrzymał Jakub Grabowski, absolwent Politechniki Gdańskiej. W 53. edycji konkursu o laury walczyło 85 absolwentów z 15 wydziałów i uczelni architektonicznych z całego kraju.

Mgr inż. arch. Jakub Grabowski został wyróżniony za pracę magisterską pt. „Przemijająca architektura – architektura przemijania. Centrum opieki paliatywnej wraz z ośrodkiem leczenia uzależnień behawioralnych, zlokalizowane w ruinach dawnego klasztoru w miejscowości Otyń”. Wcześniej za ten sam projekt młody architekt otrzymał nagrodę rektora PG za najlepszą pracę dyplomową. Praca (można o niej poczytać tutaj) została przygotowana pod opieką prodziekana ds. nauki na Wydziale Architektury prof. Jakuba Szczepańskiego.

Wyróżnienie w konkursie SARP przyznano za „przejmująco holistyczną, odważną wizję zmierzenia się z niemożliwym – wskazując źródło energii do samoodnowy ludzi uzależnionych, wykluczonych społecznie jako leżące w trudzie odnowy przepięknego obiektu architektury nieomal już utraconego, gdzie autor stawia tezę, że odwaga i determinacja tychże jest nadzieją, uśmiechem świata dla ludzi starszych, u kresu życia; dla nich wszystkich podnoszenie z upadku obiektu architektury staje się przyczynkiem do zmiany na lepsze".

Doroczną Nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU otrzymał mgr inż. arch. Bartosz Wójcik z Politechniki Wrocławskiej. Przygotował „Adaptację doku pływającego PRC-1 na siedzibę teatru eksperymentalnego w Szczecinie”.

Wcześniej, dwa razy z rzędu, główna nagroda SARP trafiała do absolwentów naszej uczelni. W 2016 roku nagrodę odebrał Paweł Bussold, autor koncepcji rewitalizacji mazurskiej cegielni w Harszu. Natomiast w 2015 roku gratulacje spłynęły na ręce Mikołaja Adamusa, który zaproponował nietuzinkową koncepcję nowego oceanarium w Gdyni.

Uroczystość wręczenia nagród SARP odbyła się 31 marca br. we Wrocławiu. Zdjęcia i wyróżnione projekty można obejrzeć na profilach społecznościowych (SARP Wrocław i SARP Kraków).