Absolwentka PG laureatką nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego

„Na skraju. Rozbudowa i adaptacja sanktuarium oraz domu pielgrzyma na miejsce wyciszenia. Przylądek Espichel, Portugalia” to temat pracy dyplomowej mgr inż. arch. Michaliny Frątczak, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, która zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie o nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU edycja 2018. Jej projekt został uznany za najlepszy spośród 99 prac nadesłanych z 19 polskich uczelni.

Praca Michaliny Frątczak poświęcona jest rozbudowie i rewitalizacji popadającego w ruinę XV-wiecznego sanktuarium znajdującego się na południe od portugalskiej stolicy. O przyznaniu nagrody zadecydowało odważne podjęcie wyzwania do ratowania dziedzictwa materialnego i duchowego Europy.

Autorka z dużą wrażliwością odkrywa potencjał XV-wiecznego zespołu sakralnego osadzonego w surowym portugalskim krajobrazie jako miejsca, które ma szansę przywracać równowagę zagubionemu człowiekowi wieku informacji. Proponuje dyskretną architekturę ujawniającą wartość tego, co zastane i wprowadzającą równocześnie to, co niezbędne by podtrzymać ciągle tlące się tu życie. Narzędzi i materiałów tych zabiegów, niewątpliwych zdobyczy postępu technicznego, użyto w taki sposób, by one same nie zakłócały pierwotnego piękna natury i świadectw odwiecznego obcowania z nią człowieka. Pełnią one rolę służebną wobec nadrzędnego celu: ochrony i udostępnienia materii i ducha tego miejsca kolejnym pokoleniom ludzi usilnie poszukujących wytchnienia od trudów egzystencji – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Jak podkreśla zwyciężczyni konkursu, będzie ona zabiegać o wcielenie w życie swojego projektu.

– Na początek skontaktuję się z władzami gminy, do których należy kompleks na przylądku Espichel i przekażę im swoje pomysły. Sanktuarium to zostało bowiem wciągnięte na listę zabytków, które mają później zostać zrewitlizowane przez prywatnych inwestorów – tłumaczy Michalina Frątczak.

Promotorem nagrodzonej pracy był dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański, prof. nadzw. PG, prodziekan ds. nauki Wydziału Architektury, a recenzentem dr hab. inż. arch. Robert Idem, prof. nadzw. PG, kierownik Katedry Projektowania Środowiskowego.

Do finałowego etapu konkursu zakwalifikowały się prace jeszcze trzech absolwentek naszej uczelni: Mai Bazylko („Adaptacja ruin pałacu w Sarniku”), Klaudii Iwanowskiej („Adaptacja więzienia mokotowskiego w Warszawie na funkcję muzealną, centrum konferencyjne i edukacyjne”) oraz Viktorii Shevchenko („Przekształcenie Nabrzeża Francuskiego w Gdyni: projekt obiektu wielofunkcyjnego”).

Doroczną nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU przyznaje Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP. W tym roku została ona wręczona już po raz 54. Organizatorami uroczystości ogłoszenia wyników tegorocznej edycji, która odbyła się na dziedzińcu Fahrenheita w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej, były Wydział Architektury PG, Zarząd Główny SARP i SARP Oddział Wybrzeże. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac dyplomowych 25 absolwentów wydziałów architektury z całego kraju, którzy zakwalifikowali się do finałowego etapu konkursu.