Amerykański gigant Amazon.com przejmuje Ivona Software

Amazon.com, właściciel jednego z największych sklepów internetowych na świecie, poinformował, że przejmuje trójmiejskiego producenta aplikacji przetwarzających tekst pisany na mowę, Ivona Software.

Amazon.com, właściciel jednego z największych sklepów internetowych na świecie, poinformował, że przejmuje trójmiejskiego producenta aplikacji przetwarzających tekst pisany na mowę, Ivona Software.

Oświadczenie zostało wydane na potrzeby giełdy sektora IT Nasdaq, gdzie Amazon.com jest notowany.

Amazon ogłosił, że przejmuje Ivonę dla jej "światowej klasy technologii związanych z usługami "Text-to-Speech," "Voice Guide" i "Explore by Touch" wykorzystywanych m.in. w czytnikach Kindle Fire oferowanych przez Amazona. Ale Ivona dostarcza także "inne produkty i usługi, z których korzystają tysiące deweloperów, klientów biznesowych i zwykłych użytkowników na całym świecie".

- Wyjątkowa technologia text-to-speech oferowana przez IVONA Software przewodzi w branży dzięki naturalnemu brzmieniu głosu, precyzji i łatwości używania. Dzięki Ivonie już wcześniej można było niezwykle łatwo korzystać z zalet Kindle Fire, wliczając w to Text-to-Speech, Voice Guide i Explore by Touch - powiedział Dave Limp, wiceprezes Amazon Kindle. - Zespół pracowników Ivony podziela naszą pasję do innowacji i podobnie jak my skupia się na kliencie. Wspólnie będziemy tworzyć wspaniałe produkty, które dostarczą światowej klasy rozwiązanie dla klientów na całym świecie.

- Przez ponad 10 lat zespół pracowników Ivo Software skupiał się na tworzeniu innowacyjnych technologii z zakresu przetwarzania tekstu w mowę - powiedział Łukasz Osowski, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Ivony. - Jesteśmy podekscytowani myślą, że Amazon wspiera nasz rozwój, dzięki czemu możemy cały czas wymyślać i dostarczać wyjątkowe rozwiązania dla naszych klientów.

Produkty Ivona Software z najsłynniejszym z nich syntezatorem mowy na odczytującym tekst pisany dostępne są w 44 różnych brzmieniach głosu i w 17 językach. Jednego z jej głosów można posłuchać m.in. w Gdańskich tramwajach, gdzie zapowiada kolejne przystanki.

Firmę założyli w 2001 roku dwaj absolwenci Politechniki Gdańskiej, Łukasz Osowski i Michał Kaszczuk. Warto dodać, że wraz z Ivoną wzięli udział w konkursie "Gdyński Biznesplan", wspierającym zakładanie niewielkich firm. W 2011 roku pierwotna nazwa firmy (IVO Software) została zmieniona na IVONA Software.

Firma koncentruje się na tworzeniu aplikacji wykorzystujących algorytmy syntezy mowy w oparciu o elementy sztucznej inteligencji i mowy ludzkiej, jako interfejsu komunikacji z komputerem. Firma nieustannie inwestuje w prace badawczo-rozwojowe, wyznaczając nowe trendy i kierunki rozwoju na tym polu, a tworzone przez nią rozwiązania charakteryzują się dużym stopniem innowacyjności.

źródło: Michał Stąporek, www.biznes.trojmiasto.pl 

2013-01-25 11:56:34