Architekci z PG odznaczeni za zaangażowanie w ochronę dziedzictwa kulturowego

Prof. dr hab. inż. arch. Maria Sołtysik i dr hab. inż. arch. Robert Hirsch z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej otrzymali Srebrne Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a dr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska, również z WA PG, odebrała srebrną odznakę „Za opiekę nad zabytkami” podczas uroczystej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbyła się w Muzeum Emigracji w Gdyni.

 

Prof. Maria Sołtysik została wyróżniona za ogromny wkład w badania nad rozwojem przestrzennym oraz architekturą Gdyni, a także za odkrycie i rozpropagowanie w skali ponadlokalnej gdyńskiego dziedzictwa. Dr. hab. inż. arch. Robertowi Hirschowi przyznano medal za wieloletnie zaangażowanie w badania i ochronę pomorskich zabytków, w szczególności za ochronę zabytków Gdyni na stanowisku Miejskiego Konserwatora Zabytków. Doceniona została także działalność dr inż. arch. Anny Orchowskiej-Smolińskiej, architekt i konserwator zabytków, uhonorowanej srebrną odznaką „Za opiekę nad zabytkami”. Nagrodzeni pracownicy Politechniki Gdańskiej zatrudnieni są w Katedrze Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków, której prof. Maria Sołtysik jest kierownikiem. Decyzję o nadaniu zarówno medalu, jak i odznaki podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to święto konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów i przedstawicieli innych zawodów pracujących na rzecz ochrony zabytków, a także wszystkich właścicieli, opiekunów i zarządców obiektów zabytkowych. Co roku z jego okazji osoby zaangażowane w ochronę i zachowanie dla przyszłych pokoleń narodowego dziedzictwa kulturowego otrzymują odznaczenia prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W odbywającej się w Gdyni uroczystości uczestniczyli między innymi Magdalena Gawin, wiceminister kultury i generalny konserwator zabytków, oraz prof. Piotr Dominiak, pełniący obowiązki rektora PG.

Z profilami naukowymi pracowników Politechniki Gdańskiej można zapoznać się na portalu MOST Wiedzy.

Galeria zdjęć