Bałtycki Festiwal Nauki – czas na wielką naukową przygodę!

Udowodnimy, że ryż i soczewica świecą. Wyjaśnimy w jaki sposób inżynier może pomóc Kopciuszkowi. Zwiedzimy razem kampus na hulajnodze, ulepimy bałwana z kolorowego śniegu. Zapraszamy Was do udziału w Bałtyckim Festiwalu Nauki na Politechnice Gdańskiej, który odbędzie się w dniach 23-27 maja. Blisko 500 studentów i naukowców przygotowało niemal 200 propozycji z 24 dyscyplin naukowych – od architektury po biocybernetykę.

 

Każdy – od przedszkolaka po seniora – kto odwiedzi Politechnikę Gdańską podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki, może liczyć na niepowtarzalne wrażenia, nie tylko naukowe! W programie szesnastej edycji festiwalu znalazły się warsztaty i pokazy laboratoryjne, prezentacje multimedialne, wycieczki, pikniki naukowe, wykłady, konkursy.

– Bogaty, różnorodny i atrakcyjny program festiwalu to już nasza tradycja. Będą zarówno zabawy związane z nauką dla dzieci w wieku przedszkolnym, jak i poważne wykłady naukowe, więc z pewnością każdy w ciągu tych kilku dni znajdzie coś, co go zainteresuje, a może nawet zainspiruje. Naukowcy i studenci opowiedzą o naukach ścisłych i technicznych w przystępny oraz ciekawy sposób. Przy okazji będzie można dowiedzieć się, czym naukowcy Politechniki Gdańskiej zajmują się na co dzień – podkreśla prof. Ryszard Jan Barczyński, pełnomocnik rektora Politechniki Gdańskiej ds. Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Młodsze dzieci będą mogły m.in. wziąć udział w zabawie, której celem będzie uratowanie Ekomisia, zobaczą „sprytne” doświadczenia z pogranicza chemii, fizyki i inżynierii materiałowej, jak gorący lód czy „podwodny” ogród. Stworzą własną mapę i zbudują nawierzchnię drogową ze słodyczy, która przejdzie test wytrzymałości, a potem będzie można ją… zjeść.

Starsi uczniowie m.in. wyizolują barwniki ze szpinaku, zaprojektują i wykonają własny wzór na koszulce i obejrzą pod mikroskopem krew żaby. Poznają proces tworzenia bionicznej ręki i sprawdzą czy potrafią jej używać.

Niezależnie od wieku, całe rodziny zainteresuje pokaz, podczas którego dowiedzą się czym różni się dźwięk skrzypiec od dźwięku klarnetu, skoro brzmi zupełnie inaczej. Będzie można m.in. zapoznać się z dawnymi technikami fotograficznymi, dowiedzieć się jak wytworzyć sztuczny diament, jak wysłać swój eksperyment w kosmos, a także znaleźć odpowiedź na pytanie: czy chodzenie po dywanie Sierpińskiego jest trudne?

Poruszymy też tematy, które dotyczą każdego z nas, jak zanieczyszczone powietrze. Wykład pt. „Smog – historia – dzień dzisiejszy” wygłosi prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej.

Uwaga! Wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny. Na część zajęć obowiązuje jednak rejestracja. Szczegółowy program znajduje się [tutaj].

Festiwal Nauki na Politechnice Gdańskiej finansowany jest w ramach umowy 840/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Sponsorem Bałtyckiego Festiwalu Nauki na Politechnice Gdańskiej jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Informacje o sponsorze.

Partnerem wydarzenia jest Fundacja Banku Zachodniego WBK S.A., Grupa Santander.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Gdańsk.

Tegoroczna edycja festiwalu zainaugurowana zostanie już 11 maja w Oliwskim Ratuszu Kultury wykładem połączonym z koncertem pt. Między muzyką a fizyką, czyli o naturze dźwięku. Z kolei 12 maja w tym samym miejscu odbędą się warsztaty dla dzieci „Fascynujący świat magnetyzmu”. Więcej informacji można znaleźć [tutaj].

 

Załączone pliki