Cyber-oko najlepszym wynalazkiem! Naukowcy z WETI wygrali 50 tysięcy złotych

Cyber-oko służące do diagnozy i terapii osób pozostających w śpiączce zostało Wynalazkiem roku 2013. Zdecydowali o tym telewidzowie, którzy głosowali SMS-owo podczas gali finałowej transmitowanej w TVP1. System powstał pod kierunkiem prof. Andrzeja Czyżewskiego w Katedrze Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

Prof. Andrzej Czyżewski tuż po ogłoszeniu wyników - ZOBACZ FILM.

– Należą się Państwu wyrazy uznania tym bardziej, że wasz wynalazek ma ogromne znaczenie dla wszystkich: dzieci i dorosłych w śpiączce – powiedziała prof. Barbara Kudrycka, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wręczając statuetkę wygranym: prof. Andrzejowi Czyżewskiemu oraz doktorom Piotrowi Odyi i Bartoszowi Kunce współautorom cyber-oka.

Uczonym towarzyszyła Agnieszka Kwiatkowska z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Fundacji Światło w Toruniu, który współpracował przy tworzeniu systemu.

Statuetkę „Złoty diament” zaprojektował dr Janusz Pastwa z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Ogromny czek o wartości 50 tys. przekazał autorom Wynalazku Roku 2013 wicedyrektor TVP1 Andrzej Godlewski. – Wszyscy Państwo pokazali, że talent to znaczy nie tylko śpiewać i tańczyć. Trzeba mieć coś w głowie. Pokazaliście Państwo, że Polacy nie gęsi i swoje wynalazki mają – podkreślił.

Szansa dla osób w śpiączce

W Polsce na śpiączkę zapada 14 tys. osób rocznie. – Cyber-oko to dla nich olbrzymia szansa – przekonywała aktorka Aleksandra Woźniak, która wraz z Politechnikami prezentowała wynalazek.

– Doskonale uświadamiam sobie jak mogą cierpieć ludzie, którzy pozbawieni są możliwości ruchu i dlatego cieszę się, że mogę im pomagać. Był taki przypadek, że pacjent napisał za pomocą wirtualnej klawiatury: kocham cię. Jego żona natychmiast się rozpłakała, bo był to dla nich silny bodziec emocjonalny. Wierzymy, że w przyszłości tego typu technologie upowszechnią się  – mówił prof. Andrzej Czyżewski.

Jeden z jurorów Piotr Voelkel, przedsiębiorca, inżynier z wykształcenia, znawca sztuki i promotor polskiego designu, mecenas wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych przyznał, że jego marzeniem jest uczynienie z cyber-oka produktu globalnego.

– Marzę, byśmy zrobili z tego systemu szlagier w skali światowej i to by było najcenniejsze – dodał Voelkel.

Cyber-oko było faworytem dziennikarza Radosława Brzóski, znanego m.in. z programu popularnonaukowego „Jak to działa”.

– Geniuszem tego wynalazku nie jest wykorzystanie kamerki, analizy obrazu i urządzenia do rejestrowania fal mózgowych. Geniuszem był pomysł, by te trzy elementy ze sobą połączyć, by odnaleźć potrzebę i tak fantastycznie ją zaadresować – zaakcentował Brzóska.

Warto podkreślić, iż do konkursu Wynalazek roku 2013 zgłosiło się ponad 70 twórców innowacyjnych rozwiązań, do finału dotarło osiem. Poza Cyber-okiem o wygraną walczyli absolwenci naszej uczelni: twórcy fotobioreaktora oraz autorzy technologii do rozpoznawania mowy.

Galę prowadzili znani prezenterzy: Maciej Orłoś i Paulina Chylewska. Wszystkie prezentowane podczas finału wynalazki miały swoich ambasadorów: dziennikarzy, prezenterów bądź aktorów. Cyber-Oko prezentowała Aleksandra Woźniak, technologię rozpoznawania mowy – Rafał Bryndal, zaś fotobioreaktor – Zygmunt Chajzer. Skład kapituły konkursu znajduje się tutaj.

Konkurs zorganizowali Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz TVP1. Ideą plebiscytu jest promocja innowacyjności i wynalazczości wśród Polaków.

– Kończymy już sesję wyjazdową dla programu Top 500 Innovators, będziemy mieć niedługo około 500 menedżerów innowacyjności. Oni będą pomagać wszystkim wynalazcom w tym, żeby mogli komercjalizować swoje wyniki badań. Myślę też, że wiele innych projektów takich, jak odpisy CIT-u i coraz bardziej przyjazne nastawienie nie tylko przedsiębiorców, ale także uczelni i instytutów naukowych do wynalazczości, do nowych technologii świadczy o tym, że za kilka lat będziemy naprawdę krajem coraz bardziej innowacyjnym – powiedziała prof. Barbara Kudrycka podczas finału konkursu „Wynalazek roku 2013”.

2013-03-18 23:42:21