Czerwona Róża 2018. Nasze koło naukowe najlepsze, studentka ze specjalnym wyróżnieniem

Koło Naukowe Mechaniki Konstrukcji KOMBO z Politechniki Gdańskiej z nagrodą Czerwonej Róży! Najlepszym studentem Pomorza został Mariusz Jakubowski z Akademii Morskiej w Gdyni. Specjalne wyróżnienie otrzymali: reprezentująca PG Lisa Aditya oraz Maciej Kułakowski z Akademii Muzycznej. Wyniki 44. edycji konkursu ogłoszono w niedzielę, 27 maja na naszej uczelni. Najlepsze koło w nagrodę otrzymało o 12 tys. zł, a najlepszy student samochód marki Volkswagen up!

Finał 44. konkursu odbywał się w tym roku na Politechnice Gdańskiej, ponieważ nagrodę Czerwonej Róży w 2017 roku w kategorii „najlepszy student” otrzymał Mariusz Smentoch z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej.

Tegoroczna edycja konkursu była na bardzo wysokim poziomie. Członkowie kapituły nad wyborem najlepszego studenta głosowali aż w trzech turach. Dlatego też zdecydowaliśmy o przyznaniu w tym roku także nagród specjalnych powiedział Ludwik Klinkosz, prezes Stowarzyszenia Czerwonej Róży. - Chciałbym podziękować Politechnice Gdańskiej za wsparcie w organizacji konkursu, życzliwość i gościnność dodał.

To piękny dzień, podsumowanie działalności naukowej, społecznej, zarówno indywidualnej, jak i zespołowej, ponieważ na każdej uczelni działają także koła naukowe, które mogą się wykazać swoją działalnością, także wdrożeniową podkreślił prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej.

Zwycięzca tegorocznej edycji konkursu Czerwonej Róży Mariusz Jakubowski studiuje na kierunku towaroznawstwo i zarządzanie w Akademii Morskiej w Gdyni. Oprócz wysokiej średniej ocen może pochwalić się m.in. pracą naukową i badaniami laboratoryjnymi nad napojem kombucha, którym w Polsce zajmuje się naukowo tylko kilka osób.

Najlepszym kołem naukowym zostało w tym roku Koło Naukowe Mechaniki Konstrukcji KOMBO, którego opiekunem jest dr hab. inż. Magdalena Rucka, prof. nadzw. PG z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. KOMBO jest kołem naukowym ze znaczącym dorobkiem. Organizuje ogólnopolski konkurs budowy mostów z papieru „wyKOMBinuj mOst”, który przyczynia się do popularyzacji wiedzy z zakresu mechaniki budowli i wytrzymałości materiałów, a także rozwijania zmysłu konstruktorskiego wśród przyszłych inżynierów. Prowadzi działalność naukową, w tym m.in. uczestniczy w realizacji projektu badawczego pt. "Monitorowanie rozwoju uszkodzeń w połączeniach  klejonych i śrubowych poddanych degradacji mechanicznej za pomocą nieliniowej propagacji fal Lamba", publikuje artykuły naukowe oraz uczestniczy w konferencjach naukowych. Studenci z KOMBO zajmują się organizacją wydarzeń o charakterze popularyzatorskim we współpracy z Akademią Młodych Uczonych PAN, Europejskiej Nocy Naukowców „Fushion Night 2” 2016. KOMBO prowadzi też działalność dydaktyczną – zachęca studentów do poszerzania wiedzy z zakresu szeroko pojętej mechaniki technicznej i uczestniczy w ogólnopolskich konkursach konstruktorskich. Nagrodę odebrała Klaudia Knitter, prezes KN KOMBO, studentka IV roku budownictwa.

Nagrodę specjalną za wybitne dokonania  w dziedzinie naukowej i społecznej w wysokości 5 tys. zł, ufundowaną przez rektora Politechniki Gdańskiej, otrzymała Lisa Aditya, studentka kierunku Environmental engineering, która naukowo współpracuje z prof. Jackiem Mąkinią z Katedry Inżynierii Sanitarnej z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Z kolei nagrodę specjalną za wybitne dokonania artystyczne w wysokości 5 tys. zł, ufundowaną przez Stowarzyszenie Czerwonej Róży, otrzymał Maciej Kułakowski z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Nagrody specjalne wręczył prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej.

Galę finałową uświetnił występ Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją dr hab. Mariusza Mroza. Wystąpili także Maciej Kułakowski oraz Maciej Kacprzak z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Prestiżowa statuetka „Czerwonej Róży” od 56 lat trafia do rąk wybitnych, najbardziej wyróżniających się studentów. Kandydatów do nagrody zgłaszają bezpośrednio władze poszczególnych uczelni, wskazując po jednym kandydacie w każdej kategorii. By wygrać, trzeba mieć talent, być zdolnym i pracowitym. W konkursie liczy się wysoka średnia ocen, ale także aktywność pozanaukowa, osiągnięcia w dziedzinach społecznej, sportowej i artystycznej.

W ramach 44. edycji konkursu, Stowarzyszenie Czerwonej Róży, wspólnie ze wszystkimi pomorskimi szkołami wyższymi najpierw przeprowadziło eliminacje  w dwóch kategoriach: „najlepszy student” i „najlepsze koło naukowe”. Następnie, 21 maja w Audytorium Centrum Nanotechnologii B zaprezentowali się finaliści w obu kategoriach ze wszystkich zgłoszonych do konkursu uczelni Pomorza, w tym 11 studentów i 8 kół naukowych. Więcej informacji o finalistych i ich dokonaniach można znaleźć na profilu Stowarzyszenia Czerwonej Róży na portalu Facebook oraz na stronie internetowej stowarzyszenia www.czerwonaroza.org.pl

Laureatami nagrody Czerwonej Róży z Politechniki Gdańskiej w poprzednich latach zostali: Mariusz Smentoch (2017), Maciej Klein (2012), Adrian Kosowski (2005, PG i UG), Paulina Borysewicz (2004, ASP i PG), Krzysztof Malicki (1999), Stefan Hajduk (1974), August Rams (1971), Irena Leszczyńska (1969), Ryszard Kowalik (1965), Lucjan Grochowski (1962) oraz m.in. koła naukowe: KNS Techniki Okrętowej Korab (2007), KNS Fizyki (2006), KS Biotechnologii Wydziału Chemicznego (2002), Międzywydziałowe Koło Naukowe Studentów (1999), SKN Inżynierii Lądowej (1981), Koło Nauk Społecznych (1974 i 1978), KS Architektury (1972 i 1977), SKN Badań Podwodnych Rekin (1973), SKN Elektroników (1970), SKN Łączności (1965).

Sponsorzy i fundatorzy nagród:
AmberExpo Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.
Clinica del Mare Sea Towers Dental Center
Beckmann Volmer Technology Sp. z o.o.
Kruszywa Polskie S.A.
Techno-Service S.A.