Dlaczego wakacje to najlepszy czas na badania naukowe? O tym w kolejnej audycji „Naukowe popołudnia z Politechniką Gdańską"

W szóstej audycji cyklu „Naukowe popołudnia z Politechniką Gdańską" pojawiła się doktorantka z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i  Informatyki -  Luiza Leszkowska.  Opowiedziała słuchaczom, dlaczego bardziej interesują ją rozwiązania praktyczne niż teoretyczne i jak można stworzyć mini antenę z dwóch kawałków taśmy mierniczej.

W 2018 roku doktorantka ukończyła studia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja. W ramach pracy magisterskiej zaprojektowała miniaturową antenę o wysokim zysku, która może być wykorzystywana w technologii satelitarnej. Praca została wielokrotnie nagrodzona, m.in. w Konkursie o Nagrodę Naukową Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej oraz w Konkursie o Nagrodę im. prof. Romualda Szczęsnego.

Obecnie prowadzi badania w Katedrze Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej pod kierownictwem prof. Michała Mrozowskiego, gdzie zajmuje się m.in. transmisją danych w sieci 5 G i Internetem Rzeczy. Ze słuchaczami podzieliła się planami badawczymi związanymi z wykorzystywaniem sieci satelitarnych, ale także wrażeniami, jak pracuje się w zespole naukowym, gdzie jest się jedyną kobietą.

Ta i wszystkie inne audycje cyklu dostępne są do wysłuchania [TUTAJ].

Fot.: Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska