Doktorantka z Kazachstanu bada lipidomikę mleka kobiecego

Inal Bakhytkyzy rozpoczęła studia magisterskie na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej uczestnicząc w programie EMQAL. Zafascynowana prowadzonymi tu badaniami postanowiła zrobić u nas doktorat. Obecnie uczestniczy w pracach zespołu analizującego jak mleko matki wpływa na rozwój dziecka.

 

Inal pochodzi z Astany, stolicy Kazachstanu. Przeprowadziła się tam mając sześć lat, gdy jej rodzice, urodzeni w Chinach, postanowili wrócić do kraju swych przodków po upadku Związku Radzieckiego. W Astanie Inal ukończyła studia magisterskie z chemii w 2015 roku. Wtedy też jej promotor zasugerował jej wzięcie udziału w międzynarodowym programie studiów EMQAL, którego uczestnicy przez rok kształcili się na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej.

– W Kazachstanie mieszka bardzo wielu Polaków i zdążyłam trochę poznać ich kulturę i język. Do wyjazdu nakłaniał mnie również ojciec, który jest historykiem zafascynowanym Solidarnością – opowiada Inal.

EMQAL to bardzo prestiżowy program, z którego mają szansę skorzystać tylko najlepsi absolwenci studiów co najmniej I stopnia z krajów spoza Unii Europejskiej. Obejmuje on szereg przedmiotów dotyczących organizacji laboratoriów analitycznych z uwzględnieniem kontroli i zapewnienia jakości wyników, analizy danych oraz metod analitycznych i metodyczno-analitycznych. Uczestniczący w nim studenci spędzili rok na Politechnice Gdańskiej, a na kolejny, zgodnie z założeniami programu wyjechali na inną uczelnię. Inal wybrała Uniwersytet Barceloński, ale po zakończeniu studiów w Hiszpanii wróciła na Politechnikę Gdańską.

– Postanowiłam zrobić doktorat na PG. Koordynator programu EMQAL II prof. Piotr Konieczka powtarzał, że na uczelni zawsze będzie miejsce dla jego uczestników. Wydział Chemiczny dysponuje także świetnym sprzętem badawczym, do którego nie miałam dostępu studiując gdzie indziej. Poprosiłam prof. Agatę Kot-Wasik z Katedry Chemii Analitycznej o zostanie moim promotorem, ponieważ byłam pod wielkim wrażeniem prowadzonych przez nią zajęć z wysokosprawnej chromatografii cieczowej – wspomina Inal.

Do pozostania na naszej uczelni Inal Bakhytkyzy przekonały nie tylko prowadzone u nas badania, ale i osoby, które tutaj spotkała.

– Prof. Konieczka był bardzo życzliwy dla wszystkich uczestników programu EMQAL, a pani Monika Czerepak z Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej pomogła mi znaleźć zakwaterowanie. Natomiast prof. Agata Kot-Wasik jako promotor daje mi dużą swobodę w prowadzeniu badań – wylicza.

Świeżo upieczona doktorantka dołączyła do zespołu prowadzącego analizy lipidomiczne mleka kobiecego. Uczeni z Katedry Chemii Analitycznej badają, w jaki sposób składniki zawarte w mleku matki zaspokajają potrzeby żywieniowe niemowlęcia niezbędne do jego prawidłowego rozwoju, a także zapewniają mu skuteczną ochronę przed chorobami podczas wytwarzania jego własnego systemu odpornościowego.

– Lipidomika to młoda, fascynująca dyscyplina naukowa. Zajmując się nią mogę rozpocząć obiecującą karierę badawczą, a może nawet przejść do historii nauki – planuje Inal Bakhytkyzy. 

Na zdj. od lewej: prof. Agata Kot-Wasik, Inal Bakhytkyzy, dr inż. Weronika Hewelt-Belka Fot. Piotr Niklas