DOMESTIC i MAYDAY na targach CeBIT w Hannoverze

Pełne ręce roboty miała reprezentacja Politechniki Gdańskiej na targach nowych technologii CeBIT w Hanowerze. W ciągu dwóch pierwszych dni targów wystawcy z Politechniki Gdańskiej spotkali się m.in. z ministrem gospodarki – Januszem Piechocińskim, przewodniczącym Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii – Grzegorzem Napieralskim, minister nauki i szkolnictwa wyższego – Barbarą Kudrycką oraz prezydentem Gdańska – Pawłem Adamowiczem.

Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Wystawcy przeprowadzili szereg rozmów z przedstawicielami środowiska biznesowego. Wśród nich byli reprezentanci firm międzynarodowych oraz krajowych, którzy są zainteresowani dalszą współpracą.

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej prezentowali na targach zestaw urządzeń zaprojektowanych w ramach projektu Domowy Asystent Osób Starszych i Chorych (DOMESTIC) oraz efekty projektu MAYDAY, w ramach którego powstała platforma KASAKADA, ułatwiająca wytwarzanie aplikacji i wykorzystanie mocy superkomputerów do analizy strumieni audio oraz wideo. Pokazywane były również trzy aplikacje klienckie, które zostały opracowane podczas trzech lat realizacji projektu MAYDAY.

Jednym z rozwiązań jest aplikacja MedEye, umożliwiająca analizę filmów endoskopowych i rozpoznawanie obszarów chorobowych. Pozwala to skrócić czas pracy lekarza i znacznie obniżyć całkowity koszt badania. Prezentowany jest nowoczesny system antyplagiatowy SOWIDocs. Cechuje się on autorską metodą przechowywania i wyszukiwania dokumentów podobnych, która gwarantuje poufność składowanych danych i wysoką wydajność. Prezentowany mechanizm cieszy się dużym zainteresowaniem wśród firm z zakresu data-mining`u i analizy danych.

Spore zainteresowanie wzbudza wizerunek Farenheita, który powstał na Politechnice Gdańskiej dzięki wykorzystaniu algorytmu genetycznego.

Wszystkie rozwiązania utworzone w ramach projektu znakomicie wpasowują się w zakres produktów oferowanych na międzynarodowych targach IT odbywających się Hannoverze.

Propozycje naszych naukowców bez problemu mogą konkurować z produktami oferowanymi na targach. Szczycą się funkcjami, których brakuje w podobnych systemach już istniejących na rynku.

Prestiż targów CeBIT i duże zainteresowanie stoiskiem PG umożliwia zaprezentowanie nie tylko gamy produktów, które uczelnia może zaoferować, ale również pozwala na reklamę samej uczelni. Obszar przeznaczony na stanowisko dla Politechniki Gdańskiej został ozdobiony flagami z wizerunkiem uczelni, a wśród materiałów jakie przekazywane są gościom, znajdują się informacje o zaletach i urokach naszej Alma Mater oraz miasta Gdańsk.

Andrzej Sobecki

2013-03-08 13:47:30