Dwaj naukowcy z Politechniki Gdańskiej z wyróżnieniem „PRIMUM COOPERATIO”

Dr hab. Łukasz Kulas, prof. PG oraz prof. Kazimierz Orłowski otrzymali wyróżnienia w konkursie organizowanym corocznie przez „Pracodawców Pomorza”. To wydarzenie, podczas którego honorowani są najlepsi pomorscy pracodawcy i przedsiębiorcy oraz osoby i organizacje wspierające rozwój przedsiębiorczości oraz promujące społeczny aspekt działalności biznesowej.

Sam konkurs, który w kilku kategoriach wyłania najlepszych pomorskich pracodawców ma wieloletnią tradycję. Podczas gali wręczane są także inne nagrody specjalne i wyróżnienia m.in. „PRIMUM COOPERATIO” im. prof. Bolesława Mazurkiewicza. Nagroda przyznawana jest przedstawicielom świata nauki, którzy swoim działaniem udowadniają, że możliwa jest efektywna współpraca środowiska naukowego i gospodarczego przynosząca wymierne korzyści dla obu stron. „Pracodawcy Pomorza” promują przedstawicieli nauki, którzy rozumiejąc potrzeby gospodarki w sposób aktywny, swoją twórczą myślą i doświadczeniem przyczyniają się do wspierania i realizacji nowatorskich przedsięwzięć gospodarczych.

Tegoroczną nagrodę PRIMUM COOPERATIO" otrzymała profesor Małgorzata Sznitowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W tym roku Kapituła, której przewodniczącym jest prof. Edmund Wittbrodt,  przyznała również trzy wyróżnienia I stopnia, z których dwa przypadły naukowcom z Politechniki Gdańskiej.

Dr hab. inż. Łukasz Kulas, prof. PG jest pracownikiem Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, gdzie prowadzi prace badawczo-rozwojowe w obszarze innowacyjnych systemów bezprzewodowych dla zastosowań Przemysłu 4.0, Internetu Rzeczy – IoT oraz pojazdów i systemów autonomicznych. Prof. Łukasz Kulas jest kierownikiem 9 projektów badawczych i badawczo-rozwojowych, w tym 5 międzynarodowych. Aktywnie wspiera wdrażanie Inteligentnej Specjalizacji Pomorza w zakresie technologii ICT oraz rozwój Klastra INTERIZON. Realizował projekty m.in. dla: Airbus Defence & Space GmbH, AVL, Philips, SiLED Sp. z o.o., Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A., COPERNICUS Podmiotu leczniczego Sp. z o.o., Vemco Sp. z o.o, ISS RFID Sp. z o.o.

Wyróżnienie otrzymał także prof. Kazimierz Orłowski, który jest kierownikiem Zespołu Obrabiarek, Narzędzi i Obróbki Skrawaniem, w Katedrze Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. Prowadzi badania w zakresie inżynierii mechanicznej, w obszarze maszyn i urządzeń do obróbki drewna. Zrealizował nowatorskie projekty dla wielu firm przemysłowych, m.in. Rema S.A., ASPI Sp. z o.o., Complex Sp. z o.o., Sylva Sp. z o.o.

Wyróżnienie w kategorii PRIMUM COOPERATIO otrzymał również dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, profesor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Więcej o Gali Evening i Konkursie „Pracodawców Pomorza” można przeczytać [tutaj]

Na zdjęciu: od lewej: prof. Kazimierz Orłowski, dr hab. inż Łukasz Kulas, prof. Edmund Wittbrodt,, prof. Małgorzata Sznitowska, dr hab. Sebastian Skuza, Wiceminister Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Tomasz Moys, Wiceprezes firmy Polpharma S.A. Foto:. Kosycarz Foto Press