Europejska Noc Muzeów na Politechnice Gdańskiej

Przed nami trzecia już Europejska Noc Muzeów na Politechnice Gdańskiej. Jej tegoroczna edycja odbędzie się w sobotę, 18 maja o w godzinach 19:00–1:00. W tę jedną noc w roku uczelnia zamieni się w pełne tajemnic muzeum techniki oraz centrum nauki dostępne dla wszystkich chętnych. Udostępnimy do zwiedzania zabytkowe budynki, pokażemy dawne sprzęty naukowe, przeprowadzimy efektowne doświadczenia, zaprosimy do udziału w pełnej humoru grze przestrzennej.  

Zwiedzanie z przewodnikami

Uczestników Nocy Muzeów na Politechnice Gdańskiej, zaciekawionych historią uczelni i architekturą budynków, zainteresują spacery z przewodnikami. W Gmachu Głównym PG można będzie wysłuchać opowieści o powstaniu najstarszej na Pomorzu uczelni oraz jej walorach architektonicznych. Najbardziej reprezentatywne detale pokażą z bliska architekci – prof. Jakub Szczepański i Agnieszka Szuta. Na Wydziale Mechanicznym i Wydziale Elektrotechniki i Automatyki przewodnicy oprowadzą po laboratoriach i audytoriach, wyposażonych w zabytkowe sprzęty. Nową atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów będą nocne wycieczki poza Kampus PG: na teren byłego cmentarza św. Katarzyny, do pobliskiej cerkwi, na cmentarz urnowy na Wzgórzu Szubienicznym oraz do zbiornika wody Stary Sobieski. O historii tych miejsc opowie dr Michał Klugmann.

Efektowne pokazy fizyczne i chemiczne

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów nie zabraknie pokazów doświadczeń fizycznych przy Audytorium Maximum czy wyładowań elektrycznych, oddziaływań elektrostatycznych i elektrodynamicznych, a także lewitacji magnetycznej na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki. Z kolei na Wydziale Chemicznym przeniesiemy się w czasy alchemii, aby jak dawniej poszukiwacze kamienia filozoficznego dokonać niezwykłych odkryć. Gra ognia, światła i barw rozświetli podczas pokazów historyczną salę Audytorium Chemicznego.

Gry, zabawy i warsztaty

Na miłośników zagadek i konkursów będą czekały specjalne atrakcje: gry przestrzenne „Wirus atomus grozus aronius zagraża światu. Znajdź antidotum” na Wydziale Chemicznym oraz „Detektyw Ułamek na tropie zaginionej książki” w Bibliotece Głównej, jak również konkursy z nagrodami na Dziedzińcu Heweliusza dla najmłodszych uczestników. Ponadto na Dziedzińcu Heweliusza odbędą się warsztaty rysunku – wszyscy chętni zdobędą pierwsze umiejętności rysownicze pod okiem architektów. Z kolei na Dziedzińcu Fahrenheita dzięki rekonstrukcjom gabinetu profesora i kwatery żaka przeniesiemy się do początków XX w.

Politechnika międzynarodowa

W tym roku Politechnika odsłoni też swoje międzynarodowe oblicze – będą pokazy kaligrafii w różnych językach, pokazy tańców z różnych stron świata, rozmowy z naukowcami i studentami, którzy przybyli na Politechnikę, by tu studiować czy pracować. Miłośników języków obcych zainteresuje zapewne  gabinet poliglotów.

Punkt informacyjny

Zapraszamy do punktu informacyjnego przy wejściu na teren PG od strony ul. Gabriela Narutowicza, tuż przy bramie głównej. Tutaj będzie można odebrać plany kampusu z zaznaczonymi atrakcjami i podstawowymi wiadomościami na ich temat oraz zasięgnąć informacji o szczegółach programu. Tutaj też będą odbywać się zapisy na grę przestrzenną i wydarzenie Szlakiem tajemnic Kampusu PG i okolic.

Europejska Noc Muzeów na Politechnice Gdańskiej organizowana jest w ramach Politechniki Otwartej.

POBIERZ PROGRAM W JĘZYKU POLSKIM

DOWNLOAD THE PROGRAM IN ENGLISH

Aby ułatwić przemieszczanie się między placówkami i kolejnymi punktami na mapie zwiedzania Gdańska, uruchomione zostaną bezpłatne połączenia autobusowe i tramwajowe. Część z nich będzie obsługiwana pojazdami zabytkowymi. Informacje na ten temat można znaleźć tutaj.