Europejska Noc Muzeów na Politechnice Gdańskiej

Kampus Politechniki Gdańskiej skrywa niezliczone tajemnice, które każdy będzie mógł odkryć już 19 maja. W godzinach 19.00–1.00 na terenie naszej uczelni czekać będzie mnóstwo atrakcji przygotowanych specjalnie z okazji Europejskiej Nocy Muzeów, a wszystkie one dostępne będą bezpłatnie.

 

W Gmachu Głównym PG odbędą się prelekcje o powstaniu najstarszej na Pomorzu uczelni oraz jej walorach architektonicznych, które można będzie obejrzeć podczas spacerów z przewodnikami. W holu przed Biblioteką PG pracownicy Wydziału Architektury poprowadzą wystawę oraz warsztaty rysunku „Odkryj przestrzeń”, a z koncertem wystąpi Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej. Na Dziedzińcu Fahrenheita obejrzeć można będzie historyczny gabinet profesora PG, prezentację multimedialną o historii uczelni oraz wystawę starodruków. Na Dziedzińcu Heweliusza odbywać się będzie wystawa zabytkowego sprzętu, pokazy doświadczeń fizycznych w wykonaniu studentów oraz prezentacja wahadła Foucaulta, jak również wykłady „Historia fizyki” i „Piękno a fizyka”. Biblioteka PG przygotowała natomiast strefę relaksu, bookcrossing, gry planszowe i konkursy dla dzieci.

W Audytorium Chemicznym w budynku Chemii A odbędą się pokazy chemiczne, a po nich zwiedzanie budynku wydziału z przewodnikiem. W Audytorium E-1 Wydziału Elektrotechniki i Automatyki zaprezentowana zostanie wystawa zabytkowych urządzeń miernictwa elektrycznego, po której oprowadzać będą pracownicy wydziału oraz prezentacja multimedialna z historii PG. W Laboratorium Maszynowym na Wydziale Mechanicznym obejrzeć można będzie wystawę zabytków techniki z pokazami światła i dźwięku, zorganizowany zostanie też kącik dla najmłodszych. Zwiedzający laboratorium wysłuchają również prelekcji „Politechnika a gdańskie dziedzictwo rewolucji przemysłowej”.

Zapraszamy do punktu informacyjnego przy wejściu na teren PG od strony ul. Gabriela Narutowicza, tuż przy bramie głównej. Tutaj będzie można odebrać plany kampusu z zaznaczonymi atrakcjami i podstawowymi wiadomościami na ich temat oraz zasięgnąć informacji o szczegółach programu. Europejska Noc Muzeów na Politechnice Gdańskiej organizowana jest w ramach Politechniki Otwartej.

Aby ułatwić przemieszczanie się między placówkami i kolejnymi punktami na mapie zwiedzania Gdańska, uruchomione zostaną bezpłatne połączenia autobusowe i tramwajowe. Część z nich będzie obsługiwana pojazdami zabytkowymi. Informacje na ten temat można znaleźć tutaj.

Więcej informacji o Europejskiej Nocy Muzeów w Trójmieście można znaleźć na Facebooku: facebook.com/NocMuzeow3city.

O historii kampusu i Europejskiej Nocy Muzeów na Politechnice Gdańskiej  w programie TVP3 „Dzień dobry tu Gdańsk” opowiadał dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański z Wydziału Architektury PG. Nagranie z programu można obejrzeć [tutaj] – od ok. 12.20 min.

Załączone pliki