Fitnessowy biznes. Zwycięzcy „Jaskółek"

Fitcollect, czyli inteligentny system zbierania danych o postępach treningowych bywalców siłowni i klubów fitness zachwycił jury tegorocznego, uczelnianego konkursu „Jaskółki Przedsiębiorczości”. Nagrodą w konkursie, który rozstrzygnięto 9 czerwca br., było 5 tys. zł.

 

Twórcami pomysłu są trzej absolwenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki: Piotr Kamiński (obecnie doktorant na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki), Paweł Fularczyk, Michał Kęder oraz absolwent wzornictwa przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Kamil Fiedorow. 29 maja ekipa odebrała także główną nagrodę (15 tys. zł) w konkursie „Go Creative. Biznes na Start” organizowanym przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER.

– Proponujemy usługę dla klubów fitness, która pozwoli użytkownikom mierzyć i analizować wyniki treningów. Po wejściu na siłownię użytkownik otrzymuje specjalną opaskę, która komunikuje się z czujnikami zainstalowanymi na sprzęcie: rowerach, bieżniach, sztangach, etc. Dane z opaski trafiają do systemu, dzięki czemu można je później przeanalizować na aplikacji mobilnej czy na komputerze w domu – tłumaczy Piotr Kamiński, który reprezentował zespół w konkursie „Jaskółki Przedsiębiorczości”.

Opaska sczyta dane ze wszystkich sprzętów, na których ćwiczył dany użytkownik. Osiągnięcia, rejestrowane w aplikacji mobilnej, pozwalają także na dzielenie się swoimi wynikami sportowymi ze znajomymi na portalach społecznościowych.

Urządzenia elektroniczne potrzebne do wdrożenia usługi zostały już przetestowane na siłowni. Gotowy jest prototyp opaski i stacji bazowych, trwają prace nad aplikacją do zapisu i odczytu informacji o przebiegu treningu. Optymistycznie zakładając pilotażowe uruchomienie usługi Fitcollect mogłoby się rozpocząć za dwa miesiące.

– Po naszej stronie będą koszty instalacji czujników, stacji bazowych i produkcja opasek, zaś siłownie będą co miesiąc płacić abonament za możliwość korzystania ze sprzętu – mówi Kamiński.

Do końca sierpnia br. młodzi inżynierowie założą w Gdańsku start-up. Nie ukrywają, że liczą na zainteresowanie klientów. Po ogłoszeniu wyników obu konkursów pojawili się pierwsi inwestorzy.

– Nie nagrody pieniężne z wygranych konkursów, a kontakty z inwestorami, przedstawicielami politechniki, którzy mogą nam pomóc, czy też z mediami, są dla nas największą wartością – podkreśla Piotr Kamiński.

Jak narodził się pomysł na biznes?  

– Chętnie uprawiamy sporty, interesujemy się nowoczesnymi technologiami. Chcieliśmy połączyć nasze hobby z tym co umiemy, czyli z tworzeniem oprogramowania i systemów opartych na elektronice. Dlatego cały czas będziemy udoskonalać nasz pomysł. Z czasem planujemy wyposażyć naszą aplikację w funkcjonalność umożliwiającą planowanie treningu – podsumowuje współtwórca Fitcollect.

 ***

Konkurs „Jaskółki Przedsiębiorczości” adresowany jest do studentów i doktorantów naszej uczelni. Jego zadaniem jest propagowanie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej. W konkursie preferowane są projekty bazujące na nowoczesnych technologiach.

Drugie miejsce w tegorocznym konkursie zajął Paweł Jaworski, student Wydziału Mechanicznego za projekt pod nazwą „Mój pomysł na biznes". Na trzeciej pozycji uplasował się Michał Mazurek, student Wydziału Chemicznego, autor projektu "Elastendon".

Wszyscy laureaci odbiorą gratulacje podczas posiedzenia Senatu Politechniki Gdańskiej, które odbędzie się 17 czerwca br.