Hybryda z PG najlepszym wynalazkiem targów WIATR i WODA

Nowatorska koncepcja hybrydowego układu napędowego, oparta na silniku spalinowym i elektrycznym, powstała na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. W marcu została uznana za „najlepszy wyrób” targów WIATR i WODA 2017. Nagrodę przyznała Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych „Polskie Jachty”.

 

Projekt hybrydy powstał w Katedrze Mechatroniki Morskiej na WOiO. Jego autorami są prodziekan ds. nauki dr hab. inż. Wojciech Litwin, prof. nadzw. PG oraz mgr inż. Wojciech Leśniewski.

– Przeprowadziliśmy już badania eksperymentalne naszego napędu w skali rzeczywistej. Projekt jest ciągle rozwijany we współpracy z firmą Marine Works, z którą nasza uczelnia podpisała umowę w grudniu ubiegłego roku. Obecnie Marine Works zajmuje się wdrożeniem produktu – mówi prof. Wojciech Litwin.

Nikt nie wątpi, że hybrydowe napędy z wykorzystaniem silnika elektrycznego są przyszłością przemysłu morskiego, a w szczególności jachtowego. Towarzystwa klasyfikacyjne, które zajmują się dopuszczaniem statków śródlądowych do użytkowania, wymagają obecnie, by jednostki pasażerskie wyposażone były w przynajmniej dwa niezależne źródła napędu. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo awarii silnika, a co za tym idzie – również katastrofy.

Układ opracowany na PG jest elastyczny, można  go dostosować do każdych wymagań.

– Jesteśmy w stanie hybrydyzować prawie każdą jednostkę pływającą z napędem konwencjonalnym. Możemy przebudować jej układ napędowy dodając moduł napędu elektrycznego o małych rozmiarach, nie narażając w ten sposób armatora na wysokie koszty przebudowy całego statku – podsumowuje prof. Wojciech Litwin.

Tegoroczne 29. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA odbyły się w dniach 16–19 marca w Warszawie. Była to największa w tej części Europy wystawa branżowa. Tym razem na targach zaprezentowało się 400 wystawców. Można było zobaczyć najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, a także nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny. W tych wspaniałych targach uczestniczyło 60 studentów WOiO.