Hydrożele chitozanowe ChitoVelum PRO uznane za Polski Produkt Przyszłości

Zespół AG medica, przekształcany w Chitone sp. z o.o., wraz z Politechniką Gdańską otrzymał nagrodę w XXI edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości. W kategorii „Produkt przyszłości jednostki naukowej i przedsiębiorcy” nagrodzono hydrożele chitozanowe ChitoVelum PRO i ich wykorzystanie w kosmetykach oraz opatrunkach.

 

– Rozwijane przez nas rozwiązanie jest szczególnie istotne w kontekście wskazywanego przez ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia wzrostu przypadków chorób skóry, coraz częściej na skutek jej kontaktu z różnymi substancjami chemicznymi. To dla nas zaszczyt, że zaproponowany przez nas sposób zminimalizowania tego problemu zyskał uznanie kapituły konkursu. Jesteśmy przekonani, że uzyskany tytuł zwróci uwagę konsumentów na produkty wytwarzane w oparciu o hydrożele chitozanowe z rodziny ChitoVelum, jak i ChitoVelum PRO – mówi dr inż. Grzegorz Gorczyca, prezes Zarządu Chitone sp. z o.o., twórca hydrożeli ChitoVelum PRO.

Konkurs Polski Produkt Przyszłości promuje najbardziej innowacyjne wyroby i technologie, które mają szansę zaistnieć na rynku krajowym i globalnym. Jego organizatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Wyniki konkursu można znaleźć tutaj.

ChitoVelum Pro gwarantuje wytwarzanym produktom kosmetycznym najwyższy poziom bezpieczeństwa. Przy jej wykorzystaniu możliwa stała się produkcja kosmetyków bez konserwantów i innych związków chemicznych negatywnie postrzeganych przez konsumentów. Dodatkowo działa ona ochronnie i regeneracyjnie na skórę w sposób przypisywany jak dotąd zaawansowanym materiałom opatrunkowym. ChitoVelum Pro powstaje na skutek rozpuszczania chitozanu, substancji pozyskiwanej z pancerzy skorupiaków, głównie kryla i krewetek, za pomocą technologii opracowanej na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Stworzyli ją dr Grzegorz Gorczyca, dr Robert Tylingo i dr Piotr Szweda pod opieką prof. Sławomira Milewskiego i prof. Marii Sadowskiej.

– Zastosowanie chitozanu w produkcji kosmetyków jest rozwiązaniem przełomowym. Jako materiał występujący w przyrodzie ma on olbrzymią przewagę nad wszelkimi substancjami syntetycznymi. Cieszę się, że opracowana na Politechnice Gdańskiej technologia jego pozyskiwania została dostrzeżona i doceniona przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości – mówi prof. Jacek Namieśnik, rektor PG.

Produktem powstałym w oparciu o technologię wytwarzania ChitoVelum jest Chitozan naturalny Sun, kosmetyk łagodzący oparzenia słoneczne oraz inne podrażnienia skóry (na zdjęciu). W jego składzie nie ma barwników, konserwantów, alergenów i związków zapachowych, może więc być stosowany przez alergików, osoby z wrażliwą skórą, dzieci oraz kobiety w ciąży. Wyrób jest nie tylko całkowicie kompatybilny z ludzką skórą, ale i w 100 proc. biodegradowalny.

Więcej informacji na temat nagrodzonego produktu znajduje się na stronach chitone.pl, chitozannaturalny.pl oraz na Facebooku

Czytaj także: Chitozan naturalny Sun – kosmetyk na bazie unikalnej technologii opracowanej na PG