Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, w cyklu Radia Gdańsk "Naukowe popołudnia z Politechniką Gdańską"

Dlaczego warto studiować w Gdańsku? Jakie możliwości daje druga najlepsza uczelnia badawcza w Polsce? - to przewodnie tematy pierwszej audycji z cyklu "Naukowe popołudnia z Politechniką Gdańską" w Radiu Gdańsk. Gościem redaktora Sebastiana Kwiatkowskiego był profesor Krzysztof Wilde, rektor uczelni.  

W poniedziałkowe popołudnie prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, przybliżył słuchaczom miejsce Politechniki Gdańskiej na mapie polskiej i europejskiej nauki, osiągnięcia naukowców PG oraz wyzwania i plany rozwoju uczelni badawczej na kolejne lata. Rektor mówił również o ofercie edukacyjnej dla tegorocznych maturzystów:

– Chcemy tworzyć bardzo dobre studia inżynierskie, kształcić ludzi, którzy rozwiązują problemy otoczenia społeczno-gospodarczego. Do tego dodajemy studia magisterskie, które otwierają nieograniczone możliwości naukowe - mówił prof. Krzysztof Wilde. 

Całą rozmowę można odsłuchać  [TUTAJ]

W najbliższy poniedziałek, 15 czerwca o godz. 15:10 zapraszamy na drugi odcinek cyklu. Gościem redakcji Radia Gdańsk będzie Szymon Krawczuk, wybrany najzdolniejszym studentem-naukowcem w Polsce w 2019 roku w konkursie „Pro Juvenes”, organizowanym przez Parlament Studentów Rzeczpospolitej Polskiej. Student PG podzieli się podczas audycji doświadczeniami z wysłania rakiety w kosmos i współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. 

W kolejnych odcinkach wystąpią:

- dr Michał Kucewicz, z Katedry Systemów Multimedialnych WETI, badacz głębokich struktur mózgowych, poszukujący odpowiedzi na pytania czym jest pamięć, gdzie jest zlokalizowana w mózgu i jak można ją efektywnie leczyć w chorobach Alzheimera, Parkinsona oraz innych, w których przebiegu występują zaburzenia pamięci 

- dr inż. Ewa Głowińska, adiunkt w Katedrze Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego, która obecnie pracuje m.in. nad wytwarzaniem nowych ekologicznych materiałów polimerowych z surowców roślinnych i produktów recyklingu o szerokim spektrum aplikacyjnym       

- Maja Mawusi, studentka architektury PG, odbywająca obecnie staż w Kopenhadze, w  jednym z najbardziej cenionych biur architektonicznych na świecie, która opowie m.in. o doświadczeniach przy tworzeniu gdańskiego masterplanu Stoczni Cesarskiej.

Radio Gdańsk jest najchętniej słuchaną stacją regionalną na Pomorzu, która ma również największy zasięg.

 

Foto: Archiwum Radia Gdańsk