Dr Michał Kucewicz w kolejnej audycji cyklu „Naukowe popołudnia z Radiem Gdańsk”

W trzecim odcinku cyklu „Naukowe popołudnia z Radiem Gdańsk” swoją pasją odkrywania zagadek ludzkiego umysłu dzielił się dr Michał Kucewicz z Katedry Systemów Mulitmedialnych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Dr Michał Kucewicz pracuje na co dzień w Katedrze Systemów Multimedialnych PG, kierowanej przez prof. Andrzeja Czyżewskiego. Bada mechanizmy pamięci i możliwości elektrycznej stymulacji jej zaburzeń. Wraz z zespołem naukowców z różnych dziedzin - informatyki, inżynierii biomedycznej czy medycyny - poszukuje odpowiedzi na pytania: czym jest pamięć, gdzie jest zlokalizowana w mózgu i jak można ją efektywnie leczyć w chorobach Alzheimera, Parkinsona oraz innych, w których przebiegu występują zaburzenia pamięci.

– Mózg jest najbardziej skomplikowanym przedmiotem na świecie – mówił w audycji naukowiec – Tworzy go bilion połączeń. Jak go poznać, jak go "rozwiązać"? Nie ma innego sposobu, jak zrobić to przy użyciu komputerów i programów. Nie jestem ani informatykiem, ani lekarzem. Jestem biologiem z aspiracjami humanistycznymi, który musi łączyć w swojej pracy inżynierię biomedyczną, informatykę, biologię i medycynę.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji [TUTAJ] . W tym samym miejscu dostępne są poprzednie odcinki cyklu, gdzie gośćmi Radia Gdańsk byli  prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej oraz Szymon Krawczuk, student WETI i Zastępca Przewodniczącego Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej ds. Umiędzynarodowienia i Nauki.

Foto.: Krzysztof Krzemepek/Politechnika Gdańska