Idea CDIO w czystej postaci

Absolwenci Politechniki Gdańskiej: Michael Buraczewski i Wojciech Głąb cztery lata temu ukończyli inżynierię mechaniczno-medyczną na Wydziale Mechanicznym. Dziś – jako producenci sprzętu medycznego – proponują przyszłym inżynierom tematy prac dyplomowych. Właśnie odbyły się pierwsze obrony.

Dzięki tej współpracy świeżo upieczeni inżynierowie zaprojektowali: siedzisko basenowe oraz leżankę do wanny dla osób niepełnosprawnych, pracowali nad zautomatyzowaniem podnośnika wannowo-łóżkowego dla osób niepełnosprawnych, a także przygotowali projekt sztywnego układu podparcia ciała do podnośników dla inwalidów. Prototypy tych urządzeń wykonała firma naszych absolwentów – LeviCare.

– Rozwiązania zaproponowane przez studentów mają szansę trafić do produkcji, oczywiście po dopracowaniu. Prototypy z pewnością poddamy koniecznym testom – mówi Michael Buraczewski.

– Doceniamy fakt, iż miałyśmy okazję przejść drogę od etapu pomysłu, poprzez etap obliczeń i konstruowania, aż po ucieleśnienie naszego projektu –  mówią Paulina Krzak i Aleksandra Roszkowska, autorki pracy inżynierskiej pt. Leżanka do wanny dla osób niepełnosprawnych.

– Studenci wykonali zadanie na zlecenie przemysłu, uczestniczyli w dyskusjach nad założeniami produktu, zastanawiali się także nad jego potencjalnym wyglądem czy też kosztami jego produkcji. Starali się zaprojektować wyjątkowe i funkcjonalne urządzenia. Z uwagi na koszty studentom nieczęsto udaje się, w ramach pracy dyplomowej, wykonać rzeczywiste eksponaty. Tu, dzięki zaangażowaniu LeviCare, mamy przykład realizacji idei CDIO* (Conceive – Design – Implement – Operate) i to w czystej postaci – twierdzi prof. Michał Wasilczuk, kierownik Katedry Konstrukcji Maszyn i Pojazdów, w której realizowane były dyplomy.

Twórcom LeviCare (firma działa około 3 lata) zależy na współpracy z Politechniką Gdańską, na której – jak sami podkreślają – wszystko się zaczęło. Jako absolwenci PG rozumieją potrzebę stworzenia przyszłym inżynierom przestrzeni, w której mogliby sprawdzić swoje umiejętności praktycznie.

– Zależało nam, by studenci pracowali nad czymś, co jest potrzebne i praktyczne. Dlatego zaproponowane przez nas zagadnienia dyplomowe wynikały z dogłębnego rozpoznania rynku – mówi Wojciech Głąb. – Kiedy przygotowywaliśmy swoje prace dyplomowe, także skupiliśmy się na tym, by powstały urządzenia, które naprawdę przydadzą się niepełnosprawnym i ich opiekunom. Zaprojektowane przez nas, przy okazji obron prac inżynierskiej i magisterskiej, krzesło transportowo-kąpielowe oraz podnośnik wannowy stały się inspiracją do stworzenia produktów, które obecnie sprzedajemy.

Dlaczego założyli firmę? Chcieli – jak zaznacza Michael Buraczewski – spożytkować wiedzę, w którą wyposażyły ich studia na inżynierii mechaniczno-medycznej. Wszak są mechanikami ze sporą wiedzą medyczną.

– Poza produkcją sprzętu medycznego, doradzamy opiekunom osób niepełnosprawnych jak uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON oraz podpowiadamy, jaki sprzęt wybrać, by ułatwić opiekę – dodają panowie Buraczewski i Głąb.

Dr inż. Paweł Romanowski, starszy wykładowca na Wydziale Mechanicznym, który nie raz doradzał studentom podczas pracy nad projektami dyplomowymi, zaznacza, iż mamy do czynienia z sytuacją modelową. Absolwenci inżynierii mechaniczno-medycznej są przygotowani do prowadzenia małych i średnich przedsiębiorstw wytwarzających sprzęt rehabilitacyjny i urządzenia medyczne. Firma LeviCare jest jednym z przykładów pokazujących, iż PG kształci absolwentów, którzy potrafią odnaleźć się na rynku pracy.

Inżyniera mechaniczno-medyczna realizowana jest na PG od 2007 roku. To studia międzyuczelniane, które prowadzone są wspólnie z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Więcej informacji na temat tego kierunku znajduje się na stronie pg.edu.pl, w zakładce Rekrutacja.

***

*CDIO (Conceive – Design – Implement – Operate) to kompleksowy sposób kształcenia inżynierów, który stawia realizację wielu prac projektowych, gdyż to właśnie one najpełniej pozwalają na ewaluację przygotowania i kwalifikacji studentów. Więcej: www.cdio.org