Politechnika Gdańska po raz drugi partnerem akademickim konferencji Women In Tech Summit

Za nami druga edycja międzynarodowej konferencji Perspektywy Women In Tech Summit, której partnerem akademickim była Politechnika Gdańska. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – w tym roku wzięło w nim udział ponad 6300 osób – głównie kobiet. Wśród wystawców akademickich znalazła się nasza uczelnia. Dzięki współpracy Wydziału Chemicznego i Wydziału Architektury mogliśmy zaprezentować proces powstawania tworzyw biodegradowalnych na stoisku zaprojektowanym i wykonanym przez przyszłe architektki.

Tegoroczna konferencja, która odbyła się w Warszawie w dniach 13 i 14 listopada,  to tysiące uczestniczek z całego świata, 150 inspirujących wykładów prowadzonych przez specjalistów high tech i 80 warsztatów z zakresu technologii, rozwoju kariery i kompetencji miękkich. Głównymi adresatkami wydarzenia były studentki kierunków informatycznych, specjalistki z firm technologicznych, badaczki i naukowczynie zajmujące się innowacjami technologicznymi. Zainteresowanie drugą edycją konferencji przerosło wszelkie oczekiwania organizatorów, uczestniczki przyjechały aż z 52 krajów.

W tym roku wśród zaproszonych gości znalazły się: Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, Anna Budzanowska, dyrektor generalny Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Jose Moure, prezes IEEE.

Jednym z ważnych tematów poruszanych podczas wykładów było cyberbezpieczeństwo. Dużo rozmawiano również o związkach technologii z klimatem, równości płci, zwłaszcza w branży IT oraz o przyszłości sztucznej inteligencji i jej wpływie na rzeczywistość.

Biodegradowalne sztućce na oryginalnym stoisku

Stoisko PG cieszyło się dużą popularnością. Odwiedzający mogli przyjrzeć się procesowi powstawania tworzyw biodegradowalnych, z których wytwarzane są m.in. jednorazowe sztućce.  Na pytania dotyczące pracy nad wynalazkiem odpowiadały przedstawicielki zespołu naukowego z Katedry Polimerów Wydziału Chemicznego – prof. dr hab. inż.  Helena Janik, prof. dr hab. inż. Justyna Kucińska-Lipka oraz doktorantka Agnieszka Haryńska.

Zainteresowanie naszym wynalazkiem było bardzo duże – podkreśla profesor Helena Janik zarówno ze strony studentów jak i innych wystawców oraz przedstawicieli firm komercyjnych.  Pytano o sam proces wytwarzania sztućców, materiały, ale też o termin wprowadzenia produktów na rynek.

Uwagę przyciągało oryginalne, drewniane  stoisko, zaprojektowane  i wykonane specjalnie na tą okazję przez  studentki z Wydziału Architektury – Adę Rajch, Julitę Banaszak, Beatę Dłużniewską i Agatę Augustynowicz. Zespół dziewczyn wykonał meble pod okiem dr inż. arch. Justyny Boruckiej, prodziekan ds. rozwoju i internacjonalizacji oraz mgr inż. arch. Kacpra Radziszewskiego.

Osoby odwiedzające stoisko zainteresowane były również informacjami o współpracy między uczelnią i biznesem, a także komercjalizacją badań naukowych.

Przedstawicielka Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej, podczas panelu dedykowanego uczestniczkom zza wschodniej granicy, zaprezentowała możliwości studiowania na Politechnice Gdańskiej.

Konferencja była okazją do wielu inspirujących spotkań, networkingu i dawała  przestrzeń do wymiany doświadczeń między uczelniami oraz środowiskiem biznesu.