Rektor przyjął od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju

Harcerze 733 Morskiej Drużyny Harcerskiej przekazali Betlejemskie Światło Pokoju prof. Krzysztofowi Wilde, rektorowi Politechniki Gdańskiej. Tegorocznej edycji akcji przyświeca hasło „Światło, które daje moc…”.

Betlejemskie Światło Pokoju, które za pośrednictwem harcerzy z Hufca Gdańsk Wrzeszcz-Oliwa im. Obrońców Gdańskiego Wybrzeża trafiło w środę na Politechnikę Gdańską jest znakiem pokoju, poświadczenia wzajemnego zrozumienia i symbolem pojednania między narodami. Wśród harcerzy, którzy przekazali rektorowi lampion ze Światłem byli m.in. studenci Politechniki Gdańskiej: Robert Łastowski (WEiA) oraz Jeremi Ledwoń (WETI).

Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 r. Narodziła się w austriackim Linz jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Światło odpalane jest każdego roku z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie jest transportowane do Wiednia, skąd przekazywane jest do innych krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w akcji od 1991 r. i otrzymują Światło od słowackich skautów, a następnie przekazują je skautom z sąsiednich krajów. Lampiony ze Światłem trafiają m.in. do szkół, szpitali, urzędów i na uczelnie. Światło z rąk harcerzy uroczyście przyjmuje także prezydent RP.

Na Politechnikę Gdańską Betlejemskie Światło Pokoju zawitało po raz pierwszy, gdy rektorem był prof. Aleksander Kołodziejczyk (1996-2002).