Innowacyjny, diamentowy czujnik światłowodowy opracowano na PG

Zespół naukowców Politechniki Gdańskiej stworzył czujnik światłowodowy wykorzystujący cienkie warstwy diamentowe. Urządzenie przeznaczone jest do pomiaru wartości wielkości fizycznych i biochemicznych, takich jak temperatura, współczynnik załamania, pH, ciśnienie, prędkość, przyspieszenie i inne. Umożliwia pomiary w miejscach trudno dostępnych oraz w trudnych warunkach pracy, w szczególności w obecności silnych pól elektromagnetycznych.

 

Czujniki pomiaru wielkości fizycznych, chemicznych i biomedycznych są stosowane w przemyśle, telekomunikacji, transporcie oraz w wielu specjalistycznych aplikacjach. Mogą być wykorzystywane w laboratoriach, przez firmy z branży telekomunikacyjnej, optoelektronicznej i chemicznej, a także w dużych gospodarstwach rolnych. Czujnik opracowany przez zespół w składzie: dr hab. inż. Małgorzata Jędrzejewska-Szczerska, prof. nadzw. PG, mgr inż. Daria Majchrowicz i mgr inż. Mateusz Ficek z Katedry Metrologii i Optoelektroniki na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, ze względu na wykorzystanie innowacyjnego rozwiązania, jakim jest pokrycie części zwierciadła warstwą diamentową, staje się konkurencyjny w stosunku do podobnych urządzeń dostępnych dotychczas na rynku.

– W rozwiązaniach tradycyjnych lustra w czujniku zbudowane są ze srebra. Materiał ten jest tani i posiada satysfakcjonujące właściwości chemiczne, ale jego minusem jest podatność powierzchni na zarysowania czy nawet starcie podczas czyszczenia, co ma wpływ na możliwości wykorzystania urządzenia, bowiem jakość powierzchni stosowanego lustra musi być stale kontrolowana, a samo lustro zmieniane w zależności od stopnia zużycia warstwy odbijającej. Nasz czujnik jest bardziej stabilny chemicznie i mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne – tłumaczy prof. Małgorzata Jędrzejewska-Szczerska, kierownik projektu. – Szczególne właściwości nasze urządzenie zawdzięcza powłoce wykonanej z warstwy diamentowej, która odbija światło i jednocześnie chroni zwierciadło przed zniszczeniem. Powłoka jest odporna nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również zakłócenia elektromagnetyczne oraz agresywne środowiska chemiczne, w których dotychczas stosowane powierzchnie mogą ulec przyspieszonej degradacji i łatwemu uszkodzeniu.

Wynalazek naukowców z PG ma też inne unikatowe zalety, jak wysoka czułość pomiarów, szeroki zakres i dobra rozdzielczość.

Rozwiązanie to zostało zgłoszone do ochrony prawnej w Urzędzie Patentowym RP.

Dodajmy, że wykorzystywane w czujniku powłoki diamentowe są wykonywane w laboratorium kierowanym przez dr hab. inż. Roberta Bogdanowicza, prof. nadzw. PG.

Czytaj także: Diamentowy czujnik pomoże szybko wykryć grypę.

Fot. Piotr Niklas