Inż. Lisa Aditya jedną z najlepszych studentek zagranicznych w Polsce

Pochodząca z Indonezji studentka Politechniki Gdańskiej została nagrodzona w konkursie Interstudent organizowanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Jury przyznało inż. Lisie Adityi nagrodę specjalną za działalność na rzecz cudzoziemców oraz działalność charytatywną.

 

– Gdańsk jest miastem bardzo przyjaznym dla obcokrajowców, a zwłaszcza studentów. Cieszę się, że zdobyłam to wyróżnienie jako studentka Politechniki Gdańskiej i z całego serca dziękuję wszystkim pracownikom uczelni, którzy mi pomagają i wspierają mnie na każdym kroku – mówi laureatka konkursu (na zdjęciu druga z prawej).

W gali wręczenia nagród uczestniczyli prof. Piotr Dominiak, prorektor PG ds. internacjonalizacji i innowacji, Maria Doerffer, p.o. kierownika Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej, Marta Gurczyńska z Działu Spraw Naukowych i Yuliya Kulneva z DMWA.

W konkursie Interstudent, odbywającym się w ramach programu „Study in Poland”, wyłaniani są najlepsi studenci zagraniczni w Polsce, którzy budują współpracę między kulturami i wzbogacają polskie środowisko akademickie. Warunkiem udziału jest kulturalna, społeczna, ekologiczna bądź też sportowa aktywność w lokalnym środowisku studenckim oraz dobre wyniki w nauce czy udział w ciekawych projektach badawczych. Fundacja Edukacyjna Perspektywy organizuje konkurs pod honorowym patronatem prof. Jana Szmidta, przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Partnerami tej inicjatywy są KRASP, Parlament Studentów RP i Krajowa Reprezentacja Doktorantów. Więcej o Interstudent można przeczytać tutaj.

Inżynier z misją

Inż. Lisa Aditya jest studentką kierunku Environmental Engineering prowadzonego przez Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Pochodzi z indonezyjskiej prowincji Aceh, gdzie po antyrządowym powstaniu i fali tsunami, która zabrała Lisie najbliższą rodzinę, mieszkańcy jej rodzinnego miasta do dziś piją wodę, która nie jest w żaden sposób oczyszczana. Aby pomóc swoim krajanom, inż. Aditya prowadzi badania dotyczące wykorzystania mikroalg tropikalnych do oczyszczania ścieków oraz produkcji biopaliw i leków. Jej opiekunem naukowym jest prof. Jacek Mąkinia, kierownik Katedry Inżynierii Sanitarnej WILiŚ PG.

Zwyciężczyni konkursu Interstudent jest wolontariuszką indonezyjskiej organizacji humanitarnej ACT. W tegorocznej edycji Konkursu Czerwonej Róży, w którym nagradzani są najwybitniejsi studenci pomorskich uczelni, inż. Aditya otrzymała nagrodę specjalną za wybitne dokonania w dziedzinie naukowej i społecznej o wartości pięciu tysięcy złotych, ufundowaną przez prof. Jacka Namieśnika, rektora PG. Lisa nie zachowała dla siebie ani grosza z tej kwoty, w całości przekazując ją na budowę szkoły podstawowej na wyspie Lembata we wschodniej części Indonezji. Prezes ACT przesłał wtedy specjalne podziękowania dla Politechniki Gdańskiej. Inż. Lisa Aditya otrzymała także nagrodę dla najlepszego studenta naszej uczelni ufundowaną przez Politechniczny Klubu Biznesu PKB+ działający w ramach Stowarzyszenia Absolwentów PG.

Wywiad z inż. Lisą Adityą można przeczytać na 30. stronie „Pisma PG” nr 6/2018.

Z profilem naukowym prof. Jacka Mąkini można zapoznać się na portalu MOST Wiedzy.

Galeria zdjęć