Juwenalia Gdańskie. 11 maja Gdańsk będzie studencką stolicą Polski

Tegoroczne Juwenalia Gdańskie, największe juwenalia w północnej Polsce, odbędą się 11 maja. Studenckie święto po raz drugi z rzędu organizują wspólnie wszystkie gdańskie uczelnie publiczne. Każdy będzie mógł wziąć w nim udział zupełnie za darmo.

W organizację Juwenaliów Gdańskich włączyły się: Politechnika Gdańska, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych,  Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu,  Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Gdański przy wsparciu Miasta Gdańska oraz z udziałem Fundacji Gdańskiej.

Zabawę rozpocznie Wielki Przemarsz Studentów, który wyruszy spod Dworu Artusa o 14:30. Podczas pochodu wyłonione i nagrodzone zostaną najlepiej przebrane osoby i grupy.

W ramach studenckiego święta m.in. na terenach stoczniowych odbędzie się wydarzenie dla blisko 30 tys. osób. Na siedmiu scenach wystąpi ponad dwudziestu artystów reprezentujących wiele gatunków muzycznych.

Wśród wykonawców znaleźli się m.in.: Bass Astral x Igo (jedni z najbardziej pożądanych twórców muzyki elektronicznej na festiwalach), Krzysztof Zalewski (nominowany do pięciu, zdobywca trzech Fryderyków 2019), Lady Pank (kultowy zespół, którego publiczność na koncertach potrafi zaśpiewać każdy utwór), Nocny Kochanek (wykorzystując humor bazujący często na pastiszu i grach językowych dołączyli do czołówki polskiej subkultury metalowej), Tede (jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich raperów, którego teksty weszły na stałe w kanon hip-hopowego nurtu), Rosalie (piosenkarka reprezentująca nurt współczesnego R&B) oraz Kamp (zespół grający muzykę elektro pop).

– Dobór artystów występujących na scenie głównej jest niezwykle zróżnicowany, co pozwala odpowiedzieć na potrzeby nie tylko studentów, ale wszystkich mieszkańców miasta oraz gości! Każdy bowiem znajdzie coś dla siebie – podkreślają organizatorzy.

W ramach Juewnaliów Gdańskich odbywają się Technikalia – festiwal studentów Politechniki Gdańskiej.