Koncert duetu fortepianowego Anny Liszewskiej i Anny Mikolon

• Politechnika Otwarta zaprasza na kolejny koncert z cyklu „Akademia Muzyczna w Politechnice”, który odbędzie się we wtorek, 17 października o godzinie 18.00 w Auli PG. Przed publicznością wystąpią Anna Liszewska i Anna Mikolon – duet fortepianowy. W programie 6 Polonezów op. 42 i 6 Mazurów op. 38 Zygmunta Noskowskiego.

Anna Liszewska jest absolwentką klasy fortepianu prof. Lidii Kozubek w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz podyplomowych studiów kameralnych w klasie prof. Barbary Halskiej. Tytuł doktora sztuki uzyskała w Łodzi (promotor – prof. Cezary Sanecki). Anna Mikolon studiowała w Akademii Muzycznej w Gdańsku pod kierunkiem prof. Bogdana Czapiewskiego i prof. Andrzeja Artykiewicza oraz w UMFC w Warszawie (staż artystyczny w zakresie kameralistyki fortepianowej u prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej) i od niedawna legitymuje się tytułem doktora habilitowanego.

Obie pianistki mają odrębny dorobek artystyczny, a wspólne muzykowanie traktują jako kontynuację przyjaźni, konfrontację doświadczeń muzycznych, okazję do poznawania literatury kameralnej i jej publicznej prezentacji. W obszarze ich zainteresowań znajdują się transkrypcje pieśni i opracowania oper na cztery ręce w formie fantazji bądź potpourri (Carmen, Faust, Samson i Dalila, Werther, Trubadur). W repertuarze mają również utwory F. Chopina, S. Rachmaninowa, P. Czajkowskiego, I.J. Paderewskiego, M. Moszkowskiego, F. Schuberta, F. Liszta, J. Brahmsa, C. Saint-Saënsa, C. Debussy’ego, A. Dvořáka, C. Chaminade, E. Kani, Z. Noskowskiego i innych.

Oprócz działań artystycznych pianistki zajmują się też pracą pedagogiczną – Anna Liszewska jest adiunktem w Katedrze Kameralistyki Łódzkiej Akademii Muzycznej na Wydziale Fortepianu, Organów, Klawesynu i Instrumentów Dawnych (pełni funkcję prodziekana), a Anna Mikolon – na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Koncert poprowadzi Sylwia Holeksa-Wilkowska. Wstęp wolny.