Koszykarki PG akademickimi Mistrzyniami Polski!

W dniach 29 maja – 2 czerwca w Krakowie odbyły się finały Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce kobiet i mężczyzn. Rywalizacja w obu turniejach była zacięta i zakończyła się trzema medalami dla naszych zespołów.

Wielki sukces odniosły zawodniczki Politechniki Gdańskiej, które utrzymując znakomitą formę z sezonu ligowego bez porażki zwyciężyły w całym turnieju, zdobywając złote medale zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i wśród uczelni technicznych.

W meczach grupowych reprezentantki PG pokonały kolejno PWSZ Leszno 75:32, UJ Kraków 78:32 oraz UŚ Katowice 84:19 i z pierwszego miejsca w grupie awansowały do dalszej fazy turnieju.

W ćwierćfinale rywalkami naszej drużyny były zawodniczki UAM Poznań, które mimo że w drugiej i trzeciej kwarcie starały się nawiązać wyrównaną walkę, po ostatnim gwizdku schodziły z boiska pokonane. To spotkanie zakończyło się wynikiem 55:30 dla PG.

W półfinale naprzeciwko siebie stanęły dwie Politechniki: Gdańska oraz Krakowska. Spotkanie to było wyrównane, jednak w końcówce nasze koszykarki ponownie stanęły na wysokości zadania i po raz kolejny schodziły niepokonane z parkietu. Podopieczne Małgorzaty Czerlonko zwyciężyły 43:36.

W meczu finałowym drużyna PG zmierzyła się z wielokrotnymi mistrzyniami AMP – Uniwersytetem Warszawskim. Jak przystało na finał, spotkanie było wyrównane, a jego losy ważyły się do samego końca. Wygrana pierwsza oraz trzecia kwarta, jak również konsekwentna gra w ostatniej części meczu pozwoliły naszej drużynie na odniesienie szóstego zwycięstwa w Finale AMP i wywalczenie tytułu Akademickich Mistrzyń Polski.

Reprezentacja PG wystąpiła w składzie: Agnieszka Przybytek, Magdalena Koperwas, Martyna Pyka, Paulina Szymańska, Katarzyna Śmietańska, Marianna Duszkiewicz, Karolina Wilk, Agnieszka Wierzbicka, Zofia Korczak-Komorowska, Weronika Wyszyńska, Anna Górska. Trener: Małgorzata Czerlonko.

W tych samych zawodach zawodnicy Politechniki Gdańskiej pokonali PŚ Gliwice 57:50 oraz ALK Warszawa 64:57, ale ulegli przyszłym mistrzom AMP – drużynie AGH Kraków 61:68. W ćwierćfinale gdańszczanie okazali się lepsi od Uczelni Łazarskiego Warszawa. W tym spotkaniu reprezentanci PG zwyciężyli 57:48 i znaleźli się w półfinale.

Na tym etapie rozgrywek nie ma już słabych drużyn, a ten mecz był tego potwierdzeniem. Walka o awans do finału z AWFem Wrocław trwała przez całe spotkanie, a każdy z naszych zawodników pozostawił na parkiecie całe serce. Do sukcesu zabrakło naprawdę niewiele. W ostatnich sekundach to właśnie wrocławianie przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę i mimo, że ostatnia akcja należała do zespołu PG, to z wygranej 59:56 cieszyli się nasi rywale. Stawka tego meczu była tym większa, że oprócz awansu do finału zwycięża zapewniał sobie co najmniej srebrne medale w klasyfikacji uczelni technicznych.

W meczu o 3. miejsce gdańszczanie zmierzyli się z AMW Gdynia. Po wyczerpującym meczu w 1/2 turnieju nasi reprezentanci starali się dorównać tempu gry narzuconemu przez AMW, jednak w ostatecznym rozrachunku ulegli 51:85.

Ten mecz był ważny także dla jednego z naszych koszykarzy. Po 6 latach reprezentowania Politechniki Gdańskiej w rozgrywkach międzyuczelnianych oraz na Akademickich Mistrzostwach Polski, swoją uczelnianą karierę zakończył Wiktor Specyalski. W swoim ostatnim meczu w barwach PG Wiktor zdobył 31 punktów, aż 7-krotnie trafiając zza linii 6,75m. Zajęcie 4. miejsca w tak dobrze obsadzonym turnieju to prawdziwy sukces, a zwieńczeniem sezonu były srebrne medale w klasyfikacji uczelni technicznych.

Reprezentacja PG wystąpiła w składzie: Adam Brenk, Jakub Derkowski, Kamil Hanke, Bartłomiej Jankowski, Łukasz Jaśkiewicz, Robert Kolka, Aleksander Lebiedziński, Wiktor Specyalski, Michał Słupek, Adam Wąsowicz. W Półfinale AMP zagrali także Bartosz Jankowski, Szymon Mochnacz, Jakub Okupniak oraz Sebastian Ścigała. Trener: Kazimierz Rozwadowski