Mikołajki na Politechnice Gdańskiej z Marcinem Gortatem

We wtorek Politechnikę Gdańską odwiedził gość specjalny – Marcin Gortat! Słynny koszykarz przeprowadził trening z dziećmi pracowników Politechniki Gdańskiej, a wcześniej rozmawiał też z prof. Krzysztofem Wilde, rektorem PG, o nowych możliwościach współpracy z naszą uczelnią.

Najlepszy polski koszykarz w historii, mający za sobą 12 lat gry w NBA (w 2009 r. zagrał nawet w finale ligi w barwach Orlando Magic), odwiedził naszą uczelnię na zaproszenie prof. Krzysztofa Wilde, rektora PG. Zawodnik w ramach akcji „Mikołajki na Politechnice Gdańskiej z Marcinem Gortatem” przeprowadził we wtorkowe popołudnie trening z grupą dzieci pracowników PG (obowiązywała kolejność zgłoszeń), udzielał im również porad dotyczących nauki i odżywiania.

– Pamiętajcie, że najważniejsza w życiu jest nauka – mówił już na początku spotkania do grupy uśmiechniętych i nierzadko wręcz onieśmielonych maluchów. – Bardzo ważny jest jednak także zdrowy styl życia i odżywianie. Jeśli będziecie o tym pamiętać, cały świat stanie przed wami otworem – zachęcał.

Marcin Gortat wkrótce zakończy karierę

Jeszcze przed treningiem Marcin Gortat odpowiadał na pytania dziennikarzy, którzy chcieli wiedzieć, czy słynny koszykarz definitywnie zakończył już karierę zawodniczą (kilka dni temu zapowiedział, że oficjalne pożegnanie z koszykówką ogłosi w lutym lub marcu 2020 r.).

– Chciałbym móc powiedzieć kibicom, że zagram jeszcze w koszykówkę, ale nadszedł taki czas w życiu, że trzeba się już zająć czymś innym – mówił Marcin Gortat w rozmowie przeprowadzonej przez dziennikarza Radia Gdańsk na terenie Centrum Sportu Akademickiego PG.

Koszykarz dodał, że nie zamierza jednak rezygnować ze sportu, który będzie w jego życiu wciąż obecny i to w szerokim zakresie.

– Dzisiaj, dzięki zaproszeniu rektora Politechniki Gdańskiej, bawię się w koszykówkę ze wspaniałymi dziećmi i mam z tego ogromną satysfakcję – zapewniał Marcin Gortat. – Sport będzie zawsze częścią mojego życia, ale myślę, że już nie zawodowo. Skoncentruję się na szkoleniu oraz edukacji dzieci i młodzieży – dodał.

Współpraca Marcina Gortata z Politechniką Gdańską

Marcin Gortat od wielu lat czynnie angażuje się w akcje charytatywne, jest też właścicielem dużej fundacji pomagającej potrzebującym „MG13 Mierz Wysoko”. Działa także na rzecz edukacji - także sportowej - dzieci i młodzieży. To dzięki niemu w ostatnich latach otwarto w Polsce cztery szkoły sportowe sygnowane nazwiskiem sportowca: w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i Krakowie.

Gdańska szkoła Marcina Gortata działa od 2017 r., prowadzi szkolenia mistrzostwa sportowego na poziomie szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego w kilkunastu dyscyplinach zespołowych i indywidualnych. Działa także na terenie Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej, a obydwie strony mocno chwalą sobie tę współpracę.

– Szkoła w Gdańsku działa dzięki świetnej współpracy z Politechniką Gdańską. Rektor PG Krzysztof Wilde od początku był mocno zaangażowany w jej tworzenie i pomógł nam w bardzo wielu aspektach działalności – mówił we wtorek Marcin Gortat. – Życzyłbym sobie, żeby w każdym mieście współpraca układała się nam tak wzorowo, jak właśnie na Politechnice Gdańskiej.

Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, także chwalił sobie relacje uczelni ze słynnym koszykarzem. Podkreślał, że już teraz współpraca stoi na wysokim poziomie, a niewykluczone, że wkrótce jeszcze bardziej się zacieśni.

– Dla Marcina Gortata nasze miasto to drugi dom zaraz po Łodzi, to stąd pochodzi i nadal mieszka tu duża część jego najbliższej rodziny – mówił prof. Krzysztof Wilde. – Cieszy nas bardzo, że Marcin jest otwarty na dalszy rozwój współpracy z Politechniką Gdańską, na czym skorzystają wszystkie strony. Dzięki dzisiejszej wizycie w Centrum Sportu Akademickiego PG mieliśmy okazję porozmawiać o różnych aspektach tej współpracy, a pierwsze efekty tych ustaleń przedstawimy już wkrótce – dodał rektor PG.