Nagroda Czerwonej Róży dla studenta PG

Tegoroczną nagrodę Czerwonej Róży otrzymał Mariusz Smentoch z Politechniki Gdańskiej. Prestiżowe wyróżnienie przeznaczone dla najwybitniejszych pomorskich studentów wręczono w niedzielę, 21 maja w murach Akademii Morskiej w Gdyni.

– Bardzo się cieszę, że mogłem reprezentować Politechnikę Gdańską. Czuję się mocno związany z tą uczelnią. Dziękuję władzom PG, mojemu promotorowi, profesorowi Krawczukowi, oraz profesorowi Wittbrodtowi, za to, że zawsze mnie wspierali, a także wszystkim, z którymi działam w kole naukowym, no i przede wszystkim moim rodzicom – powiedział Mariusz Smentoch odbierając nagrodę dla najlepszego studenta, którą jest samochód osobowy marki Volkswagen Up, z rąk Janusza Lewandowskiego, eurodeputowanego i byłego Komisarza Europejskiego ds. Budżetu i Programowania Finansowego, oraz Marcina Wróblewskiego z firmy Kruszywa Polskie, sponsora auta.

Laureat tegorocznej nagrody jest studentem Mechaniki i Budowy Maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej, a także Wydziału Aeronautyki Imperial College London, UK. To również prezes Koła Naukowego SimLE, który dał się poznać jako twórca i współtwórca licznych projektów, takich jak symulator lotów Skyhawk, program astronautyczny Stardust czy konferencja naukowa Poszerz Horyzonty. Napisał publikację naukową pod tytułem „Rozwiązania konstrukcyjne w projekcie Mobilnego Symulatora Lotów Skyhawk” i dwukrotnie dotarł do europejskiego półfinału konkursu TIMES Business Case Study. Aktywnie działa też jako członek Rady Wydziału Mechanicznego PG. Jego średnia ocen wynosi aż 5,1.

– Czerwona róża jako symbol miłości, piękna i doskonałości towarzyszy środowisku akademickiemu uczelni Trójmiasta już od 1962 roku. Kapituła nagrody zwróciła w tym roku uwagę na nie tylko na bardzo wysoki poziom naukowy nominowanych, ale też na ich ogromne zaangażowanie w życie studenckie i społeczne oraz ogromną pasję, z jaką działają – podkreślił Ludwik Klinkosz, prezes Stowarzyszenia Czerwonej Róży, podczas gali finałowej 43. edycji konkursu.

W ceremonii rozdania nagród uczestniczyli ponadto Józef Sarnowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz gospodarz tegorocznej gali prof. Janusz Zarębski, rektor Akademii Morskiej w Gdyni i Paweł Górecki, laureat zeszłorocznej edycji.

Nagrodę dla najlepszego koła naukowego w wysokości 12 tysięcy złotych odebrali przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Ultrasonografii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wśród nominowanych w tej kategorii było Koło Naukowe Studentów Politechniki Gdańskiej BioPhoton. Specjalne wyróżnienie za wybitne dokonania w działalności społecznej i podnoszenie świadomości obywatelskiej przyznano Markowi Chroniowi z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni.

– Do niedawna ceremonia wręczenia nagrody Czerwonej Róży odbywała się w Dworze Artusa, ale tym razem zorganizowano ją w Akademii Morskiej w Gdyni, ponieważ student tej uczelni zwyciężył w zeszłorocznej edycji. Jeśli taki zwyczaj się utrzyma, a mam taką nadzieję, to z przyjemnością zorganizujemy przyszłoroczną galę na Politechnice Gdańskiej – zapewnia prof. Jacek Namieśnik, rektor PG.