Nagroda w konkursie LafargeHolcim Awards 2017 dla absolwenta Wydziału Architektury

Mgr inż. arch. Jakub Grabowski, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, odebrał nagrodę w międzynarodowym konkursie architektonicznym LafargeHolcim Awards 2017. Wyróżniona została jego praca dyplomowa „Przemijająca architektura – architektura przemijania. Centrum opieki paliatywnej wraz z ośrodkiem leczenia uzależnień behawioralnych, zlokalizowane w ruinach dawnego klasztoru w miejscowości Otyń” przygotowana w Katedrze Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków pod okiem promotora, prof. Jakuba Szczepańskiego.

Projekt magistra Grabowskiego otrzymał drugą nagrodę w kategorii Next Generation Europe, przeznaczonej dla młodych architektów. Autor zaproponował przekształcenie dawnego klasztoru jezuickiego w Otyniu na ośrodek leczenia uzależnień. Obiekt zostałby obudowany drewnianą konstrukcją zabezpieczającą przed dalszą degradacją. W istniejących przestrzeniach wstawione zostałyby drewniane ściany, przystosowujące je do nowych funkcji. Ponadto wykorzystane miałyby zostać odnawialne źródła energii, takie jak odwierty geotermalne, pompy ciepła i panele słoneczne do ogrzewania budynku w zimie. Centrum kompozycji wyznacza 100-letnie drzewo.

„Jury doceniło równoległe cele projektu, polegające na stworzeniu przestrzeni dla osób wymagających opieki przy jednoczesnej trosce o budynki, które same wymagają nadzoru i konserwacji. Choć metafora ta na pierwszy rzut oka wydawała się zbyt oczywista, jury pochwaliło ostrożność autora, któremu udało się uniknąć kreślenia dosłownych analogii między rehabilitacją budynku i jego wykorzystaniem jako ośrodka rehabilitacyjnego. W centrum dyskusji znalazła się nie tylko kwestia tego, jak najlepiej restaurować zabytkowe budynki, lecz również wykorzystanie estetycznej wartości architektury z myślą o ludziach w potrzebie. Jury zauważyło, że powstaje »nowoczesny azyl« – miejsce przesycone spokojem, wytchnieniem, pięknem i poezją” – czytamy w werdykcie konkursowego jury.

Konkurs LafargeHolcim Awards promuje zrównoważone budownictwo, wyłaniając najlepsze na świecie projekty z dziedziny architektury, budownictwa, inżynierii lądowej, urbanistyki oraz projektowania krajobrazu. Na tegoroczną edycję nadesłano 5085 prac ze 121 krajów. Jury przyznało 11 nagród w pięciu kategoriach.

Praca mgra Jakuba Grabowskiego została wcześniej wyróżniona przez rektora PG prof. Jacka Namieśnika jako Dyplom Roku 2016 na Wydziale Architektury i wyróżniona w ogólnopolskim konkursie Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

Na ilustracji wizualizacja projektu.