NAGRODY PRO JUVENES DLA POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ

Siódma edycja plebiscytu  „Pro Juvenes”, organizowanego przez Parlament Studentów Rzeczpospolitej Polskiej, przyniosła Politechnice Gdańskiej nagrody w trzech kategoriach: Studencka Innowacja, Student Naukowiec oraz Juwenalia.

Plebiscyt „Pro Juvenes” organizowany jest przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej od 2013 roku. Nagradzane są najlepsze studenckie inicjatywy, najbardziej zaangażowani studenci i instytucje, które wspierają środowisko studenckie. Najlepszych z najlepszych wybierają sami studenci, głosując internetowo, aż w trzynastu kategoriach.

Na tegorocznej uroczystej gali, która odbyła się 23 listopada w Warszawie, przedstawiciele społeczności studenckiej PG mogli odbierać nagrody w trzech obszarach.

Studencka Innowacja

Platforma eSSPG, która została nagrodzona jako studencka innowacja, pozwala w jednym miejscu zgromadzić koła naukowe, organizacje studenckie i inne organy działające przy Politechnice Gdańskiej. Przygotowana przez Komisję ds. Rozwoju Struktury Informatycznej Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej obejmuje system składania wniosków o dofinansowanie oraz rozliczeń finansowych, rezerwacji sal, sprzedaży bluz oraz wielu, wielu innych funkcjonalności na rzecz studentów.

– Platforma to nasza prawa ręka w sprawnym zarządzaniu Samorządem Studenckim i organizacjami studenckimi – mówił odbierając nagrodę Jakub Brzoska, przewodniczący Samorządu Studentów PG.

Student Naukowiec

Najlepszym studentem naukowcem okazał się Szymon Krawczuk, student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Aktywny działacz w studenckim samorządzie, jest też senatorem PG. Jest jedną z czterech osób, które zrealizowały projekt HEDGEHOG polegający na kompleksowym badaniu środowiska rakiety podczas lotu. Projekt był realizowany we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

– Tę nagrodę traktuję przede wszystkim jako zobowiązanie do tego żeby dalej –  jeszcze lepiej i jeszcze ciężej pracować – podkreślał podczas gali Szymon Krawczuk.  – Zaskoczeniem była dla mnie sama nagroda, ale równie miły był fakt zgłoszenia mnie do niej przez przewodniczącego Samorządu Studentów PG, Jakuba Brzoskę.

Najlepsze Juwenalia

Gdańskie Juwenalia do konkursu stanęły i razem z Lubelskimi Dniami Kultury Studenckiej, Juwenaliami które odbywają się w Poznaniu i Szczecinie oraz świętem studentów organizowanych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Warto przypomnieć że tegoroczne Juwenalia Gdańskie odbyły się nie tylko na znanym już Placu Zebrań Ludowych, ale także na unikatowych w skali kraju terenach postoczniowych, proponując jego uczestnikom ponad 30 godzin muzyki na żywo. Dzięki nawiązaniu współpracy ze znanymi, ale ciągle alternatywnymi klubami: 100cznia, Protokultura, Ulica Elektryków i B90 stworzony został niezwykły festiwal studencki, podczas którego na 7 scenach zagrały 24 zespoły, a w tym 112 artystów. Każdy student znalazł coś dla siebie  wybierając aż 14 klimatów muzycznych – od elektroniki poprzez rap, pop aż do rocka. W studenckim święcie wzięło udział około 89 tysięcy osób. Juwenalia są organizowane wspólnie przez konsorcjum 6 uczelni publicznych: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych i Fundację Gdańską oraz przy partnerskim udziale Miasta Gdańsk.

W zeszłorocznym plebiscycie „Pro Juvenes” PG zdobyła nagrody w kategorii Kultura Studencka, za cykl wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych organizowanych w Akademickim Klubie Politechniki Gdańskiej „Kwadratowa” pn. „Kulturalne środy” oraz w Kategorii Studia Bez Barier za cykl otwartych zajęć z przedmiotów matematycznych pod nazwą WRS ETI pomaga.