Naukowcy z PG badają mechanizmy pamięci

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zaprezentowała pięć odkryć z polskich laboratoriów, które pomogą lepiej zrozumieć mózg, najbardziej tajemniczy i fascynujący organ w ludzkim ciele. Wśród nich znalazły się badania nad mechanizmami pamięci prowadzone przez zespół dr Michała Kucewicza w Laboratorium Elektrofizjologii Mózgu i Umysłu w Katedrze Systemów Multimedialnych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Dr Michał Kucewicz w ramach projektu „Neurofizjologiczne mapowanie i stymulacja mózgu ludzkiego dla poprawy pamięci”, finansowanego przez FNP w ramach programu FIRST TEAM, wraz z zespołem składającym się z neurobiologów, fizyków, inżynierów biomedycznych i lekarzy bada mechanizmy pamięci i możliwości elektrycznej stymulacji jej zaburzeń. Zespół poszukuje odpowiedzi na pytania: czym jest pamięć, gdzie jest zlokalizowana w mózgu i jak można ją efektywnie leczyć w chorobach Alzheimera, Parkinsona oraz innych, w których przebiegu występują zaburzenia pamięci.

W pracy badawczej naukowcy wykorzystują najnowsze technologie do pomiaru i stymulacji elektrycznej fal mózgowych. Projekt łączy technologie śledzenia ruchów źrenicy oka z technologiami do nagrań aktywności neuronowych w celu ukierunkowania elektrycznej stymulacji mózgu podczas wykonywania testów pamięci.

– Taki pomiar i stymulacja elektrycznej aktywności neuronów, podczas procesów pamięciowych u ludzi, są technicznie bardzo trudne, z racji ich mikro-rozmiaru i ograniczonego dostępu do mózgu. Dlatego wykorzystujemy rzadkie przypadki implantacji elektrod u pacjentów z padaczką i chorobami ruchu. Pacjenci są proszeni o wykonywanie zadań wyświetlanych na ekranie, np. o zapamiętywanie słów. Podczas gdy wykonują te zadania, mierzymy elektryczną aktywność w ich mózgach w określonych regionach, przy jednoczesnym użyciu technologii do śledzenia ruchów źrenicy oka. Użycie elektrod nowej generacji, stosowanych bezpośrednio w mózgu daje nam najczystsze i najbardziej wiarygodne dane. Patrzymy też,  jak wysyłanie impulsów elektrycznych do określonych regionów mózgu może poprawić pamięć i wykonywanie zadań przez pacjentów” – powiedział Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej dr Kucewicz.

Projekt jest realizowany we współpracy z Mayo Clinic w Stanach Zjednoczonych, Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Instytutem Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie.

Więcej o badaniach nad mózgiem wspieranych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej zaprezentowanych z okazji Europejskiego Dnia Mózgu (18 marca) - TUTAJ.

Czytaj także: Polskie Radio o nowych rozwiązaniach multimedialnych dla medycyny autorstwa naukowców z PG oraz Granty w konkursach FNP dla naszych naukowców